مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دستیاری   /   دستگاه اتوکلاو چیست؟

دستگاه اتوکلاو چیست؟

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-02-21 585view 0 comment

می دانید که مهمترین معایب و مزایای استفاده از دستگاه اتوکلاو کدامند؟ شما هم قصد دارید تا دستگاه یاد شده را به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار دهید؟ از شما دعوت می شود که مطالب درج شده در وب سایت ما را تا آخر با دقت مطالعه کنید.

امروزه می توانید تجهیزات بسیار متعددی را در کلینیک های دندانپزشکی مشاهده نمایید که هر یک از آنها کارایی متفاوتی را بر عهده دارند. توجه داشته باشید که یکی از مهمترین و پرکاربردترین انواع تجهیزات دندانپزشکی را دستگاه های خود قفل شونده شکل داده است. همچنین منظور از دستگاه مذکور همان Autoclave می باشد. این دستگاه برای اولین بار در سال 1679 اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. البته ساختار دستگاه یاد شده در طول سال ها توسعه یافته و به شکل امروزی خود درآمده است.

دستگاه اتوکلاو می تواند با بخار تحت فشار تمام ابزارها و تجهیزات پزشکی را مورد استریل قرار دهد. در نظر داشته باشید که ابزارهای پزشکی و دندانپزشکی مداوم در معرض آلودگی های مختلف هستند. بنابراین استریل نمودن این تجهیزات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بدون تردید دستگاه یاد شده یکی از مناسب ترین تجهیزات مورد استفاده جهت استریل کردن ابزارهای پزشکی است. شما می توانید با توجه به نوع تجهیزات دندانپزشکی در اختیار خود، از دستگاه یاد شده استفاده کنید. همچنین ابزارهای در اختیار تان را می توانید با توجه به جنسی که دارند، به مدت متغیر در داخل دستگاه مذکور قرار دهید. به عبارتی زمان استریل شدن ابزارهای دندانپزشکی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. همچنین توصیه می شود که با کیفیت ترین انواع دستگاه های خود قفل شونده را تهیه نمایید. چرا که در این صورت می توانید ابزارهای در اختیار تان را به بهترین شکل ممکن مورد استریل قرار دهید. در سایر بخش های مقاله هم با ما همراه باشید.

جای عکس

کاربرد مربوط به دستگاه مذکور

همانطور که در قسمت قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، امروزه کلینیک های دندانپزشکی به دنبال راهنمای استفاده از دستگاه اتوکلاو هستند. یکی از مهمترین آیتم هایی که در خصوص دستگاه های یاد شده وجود دارد، کاربرد مربوط به آنها است. شما می توانید جهت از بین بردن مواد عفونی و غیر عفونی از دستگاه مذکور استفاده نمایید. همچنین تمام آلودگی های ناشی از محصولات خونی انسان، موادی که به مدفوع حیوان یا انسان آلوده شده و غیره را می توان به کمک دستگاه مذکور مورد استریل قرار داد.

همچنین در نظر داشته باشید برخی از ایزوتوپها، مواد شیمیایی قابل تبخیر، داروهای سرطان زا، مواد قابل اشتعال و مواد شیمیایی سمی را نمی توان با دستگاه اتوکلاو استریل کرد. بنابراین در حین استفاده از دستگاه یاد شده به نوع مواد و ابزارهای مدنظرتان توجه لازم را داشته باشید. همچنین مواد رادیواکتیو را نیز نمی توان در داخل دستگاه یاد شده قرار داد. توصیه می شود که قبل از استفاده از دستگاه مذکور، دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه نمایید و با نحوه ی استفاده ی صحیح از دستگاه یاد شده از نزدیک آشنا شوید.

جای عکس

راهنمای استفاده از دستگاه یاد شده

دستگاه های اتوکلاو را می توان به کمک فشار هوا مورد تنظیم قرار داد. معمولا فشار مربوط به دستگاه های یاد شده 2/2 بار و درمای مربوط به آنها نیز در حدود 131 درجه سانتی گراد می باشد. جهت استریل نمودن ابزارها بایستی هوای داخل محفظه تخلیه شده و بخار مورد نیاز هم در داخل دستگاه تولید شود. تمام این فرایند را پمپ خلا انجام می دهد. فراموش نکنید که هر چقدر میزان مکش دستگاه بالا باشد، بخار موثرتری نیز در محفظه ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر در نظر داشته باشید که استریل نمودن ابزارهای بسته بندی شده و منسوجات کار چندان آسانی نمی باشد.

دستگاه اتوکلاو در طول استریل کردن ابزارهای دندانپزشکی برای چندین بار متناوب فرایند تخلیه هوا را انجام می دهد تا بتواند با راندمان بالایی تجهیزات مدنظرتان را مورد استریل قرار دهد. در واقع شما بعد از راه اندازی دستگاه مذکور، به راحتی می توانید از آن استفاده کنید. همچنین در صورت داشتن هرگونه پرسشی در خصوص استفاده از دستگاه یاد شده، با همکاران ما از وب سایت پیش روی خود در تماس باشید. ما نیز در این مجموعه سعی داریم تا خدمات بی نظیری را برای شما عزیزان ارائه دهیم.

اجزای مربوط به دستگاه های اتوکلاو کدامند؟

دستگاه اتوکلاو از ساختار بسیار پیچیده ای برخوردار می باشد. همچنین هر یک از اجزای مربوط به دستگاه نیز وظایف مختلفی را بر عهده دارند. شما می توانید قبل از استفاده از دستگاه یاد شده، در مورد اجزای مربوط به آن نیز اطلاعات لازم را به دست آورید. مهمترین اجزای مربوط به دستگاه یاد شده عبارتند از:

–         محفظه ی فشار: یکی از مهمترین اجزای مربوط به دستگاه اتوکلاو را محفظه ی فشار شکل داده است. محفظه ی دستگاه های یاد شده به شکل افقی یا عمودی طراحی می شوند که شما می توانید تجهیزات دندانپزشکی مد نظرتان را در داخل محفظه ی یاد شده قرار دهید. همچنین جنس محفظه از فولاد ضد زنگ می باشد.

–         درب: در مبحث مربوط به اجزای دستگاه های یاد شده می توان به درب آن اشاره کرد. درب دستگاه از شیر اطمینان، فشار سنج و شیر تخلیه بخار تشکیل شده است. همچنین درب دستگاه به کمک گیره های پیچی شکل بسته می شود.

–         بخاری برقی: بخاری برقی دستگاه به ژاکت متصل بوده و از این طریق آب را گرم می نماید تا بتواند بخار مورد نیاز را تامین کند. تمام تجهیزات دندانپزشکی به کمک بخار تولید شده مورد استریل واقع می شوند.

جای عکس

معایب و مزایای استفاده از دستگاه مذکور کدامند؟

استفاده از دستگاه اتوکلاو می تواند معایب و مزایای را به دنبال داشته باشد. پیشنهاد می کنیم که در حین خرید دستگاه یاد شده، با دقت بالایی معایب و مزایای استفاده از دستگاه را بررسی نمایید. مهمترین مزایای مربوط به استفاده از دستگاه مذکور عبارتند از: قیمت ارزان تری را دارد، باعث زنگ زدگی یا خوردگی فلزات نمی شود، هیچ گونه آلاینده مضر یا بخار خطرناکی را آزاد نمی کند.

همچنین معایب متعلق به استفاده از دستگاه اتوکلاو عبارتند از: فرایند مربوط به استریل کردن دستگاه یاد شده معمولا طولانی می باشد، شما نمی توانید تمام تجهیزات و ابزارهای دندانپزشکی را در داخل دستگاه مذکور مورد استریل قرار دهید.

جای عکس

چگونه می توان تجهیزات و ابزارهای دندانپزشکی را مورد استریل قرار داد؟

توجه داشته باشید که جهت استریل نمودن تمام ابزارهای بیمارستانی و دندانپزشکی می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. بدون شک یکی از بهترین این روش ها را استفاده از دستگاه اتوکلاو شکل داده است. سایر روش های مربوط به استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی عبارتند از: استفاده از اتیلن اکساید، بهره مندی از روش پلاسما، استفاده از گرما و هوای خشک. شما می توانید جهت کسب مطالب بیشتر در خصوص روش های استریل کردن ابزارهای دندانپزشکی، با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید جهت آموزش دستیاری دندانپزشکی نیز با متخصصان ما از وب سایت پیش رویتان در ارتباط باشید.

به نظر بسیاری از متخصصان و دندانپزشکان استفاده از دستگاه اتوکلاو یکی از بهترین روش های مربوط به استریل می باشد. شما نیز می توانید چنین فرصت طلایی را از دست نداده و هم اکنون مدرن ترین انواع دستگاه یاد شده را تهیه و خریداری نمایید.

در انتخاب دستگاه مذکور بایستی به چه مواردی توجه کرد؟

اکنون که تصمیم دارید تا بهترین دستگاه اتوکلاو را تهیه نمایید، بهتر است که به برخی از موارد توجه لازم را داشته باشید. چرا که در این صورت می توانید باکیفیت ترین مدل دستگاه مذکور را خریداری نمایید. مهمترین فاکتورهای مورد توجه در حین انتخاب دستگاه مذکور عبارتند از: بررسی میزان مکش دستگاه، دامنه ی دمایی دستگاه، نوع نشانگر و شرایط هشدار دستگاه، نحوه ی بارگذاری و کنترل آن، جنس چمبر و اندازه ی مربوط به آن، بررسی پرینتر و رکوردر دستگاه، نحوه ی کار، خدمات پس از فروش و گارانتی مربوط به آن، تاییدیه ها و استانداردهای دستگاه، نحوه ی نصب و ارسال آن، زمان تحویل دستگاه و قیمت مربوط به آن، برق مورد نیاز و فشار بخار دستگاه، ویژگی های مربوط به حفاظت از محیط زیست، بررسی میزان رضایت مندی از دستگاه.

شما نیز با بررسی تمام فاکتورهای یاد شده یکی از مناسب ترین انواع دستگاه های اتوکلاو را سفارش دهید. همچنین جهت راه اندازی دستگاه در اختیار خود، بهتر است که با نمایندگی مربوط به آن در تماس باشید. برندهای مختلفی در حوزه طراحی دستگاه های یاد شده در حال فعالیت هستند.

جای عکس

انواع اتوکلاوهای موجود در بازار

دستگاه اتوکلاو را می توان در کلاس های بسیار متعددی مشاهده نمایید که هر یک از آنها نیز ویژگی های منحصر به فردی را به خود اختصاص داده اند. از سوی دیگر دستگاه های یاد شده را می توان براساس نوع برندی که دارند نیز مورد دسته بندی قرار داد. مهمترین انواع دستگاه های یاد شده عبارتند از:

–         دستگاه اتوکلاو با کلاس ان: یکی از بهترین انواع دستگاه های یاد شده را دستگاه های کلاس ان شکل داده اند. این مدل از دستگاه ها قابلیت استریل کردن ابزار آلات جامد را بر عهده دارند. از سوی دیگر به شکل ایده آل نمی توان کاغذها و پارچه های مدیکال را به کمک این دستگاه مورد استریل قرار داد.

–         دستگاه های مذکور با کلاس اس: دستگاه های یاد شده از سیکل خشک کن برخوردارند و معمولا مجهز به پمپ وکیوم هستند. شما می توانید تجهیزات پوشش دار جامد و بدون پوشش دار جامد را به کمک دستگاه یاد شده مورد استریل قرار دهید.

–         دستگاه های مذکور با کلاس ب: توجه داشته باشید که دستگاه های یاد شده می توانند تمام مواد نساجی و ابزارهای پوشش دار یا بدون پوشش دار جامد را مورد استریل قرار دهند. همچنین این دستگاه ها از پمپ وکیوم بسیار قدرتمندی برخوردار می باشند که شما می توانید با خیال آسوده از دستگاه مذکور استفاده نمایید.

جای عکس

در حین استفاده از دستگاه اتوکلاو بایستی به چه آیتم هایی توجه کرد؟

بسیاری از متخصصان اتوکلاو را با روش استریلیزاسیون با حرارت خشک می شناسند. چرا که دستگاه یاد شده به کمک حرارت خشک به دنبال استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی می باشد. همچنین توصیه می شود که در حین استفاده از دستگاه یاد شده به برخی از موارد توجه لازم را داشته باشید. در حین بهره مندی از روش استریلیزاسیون با حرارت خشک حتما به موارد زیر توجه نمایید:

–         تا زمانی که فشار دستگاه به صفر نرسیده، درب آن را باز نکنید.

–         جهت استفاده از دستگاه یاد شده نیازی به استفاده از آب مقطر نمی باشد.

راهنمای خرید و استفاده از دستگاه اتوکلاو

اکنون که اطلاعات کاملی را در مورد دستگاه اتوکلاو به دست آورید، می توانید خریدتان را از وب سایت فروشگاه های معتبر انجام دهید. همچنین توصیه می شود که قیمت دستگاه اتوکلاو را قبل از خرید مورد بررسی قرار داده و بهترین انواع دستگاه یاد شده را سفارش دهید. قیمت دستگاه مذکور در سال های اخیر افزایش قابل توجهی را داشته است. شما می توانید جهت اخذ مشاوره و راهنمایی های مطلوب در خصوص خرید دستگاه یاد شده با متخصصان ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

مهم ترین دلایل خونریزی لثه بعد از مسواک

شاید گاهی اوقات شما هم در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، متوجه خونریزی لثه خود شوید. خونریزی لثه به […]

دندان درد بعد از خوردن بستنی

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. […]

سینوس لیفت چیست؟

در طی سال‌ های اخیر افراد بسیاری برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام نموده اند. به همین خاطر هم جراحی سینوس لیفت […]

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

مشاوره و نوبت دهی