مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دستیاری   /   فایل روتاری چیست و چه کاربردی دارد؟

فایل روتاری چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-04-30 349view 0 comment

دندانپزشکی به ‌عنوان یکی از علوم بسیار پرکاربردی شناخته می‌شود که می‌تواند به ما کمک کند جلوی از دست رفتن دندان‌هایمان را بگیریم. برای ارائه درمان ‌های باکیفیت‌تر دندانپزشکی، از انواع گوناگون و متفاوت تجهیزات بهره گرفته می‌شود. فایل روتاری یکی از این تجهیزات است که هنگام درمان عصب‌کشی بسیار کاربردی است. اگر دندان شما بیش ‌از اندازه خراب ‌شده باشد، پزشک چاره‌ای جز عصب‌کشی نخواهد داشت. در این شرایط می‌توان با استفاده از فایل روتاری عصب دندان را ترمیم کرد و جلوی از دست رفتن دندان را گرفت. ما در این محتوا می‌خواهیم برای شما در رابطه با فایل روتاری، کاربرد ها، و همچنین ویژگی ‌های آن صحبت کنیم. اگر کنجکاو هستید تا بیشتر در این ‌رابطه بدانید، ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

 

فایل روتاری چیست؟

 

فایل روتاری همان‌ طور که پیش‌تر نیز برای شما گفتیم برای دو هدف دسترسی به ریشه دندان و همچنین ضدعفونی کردن ریشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کانال ‌هایی که مربوط به ریشه دندان‌ ها هستند، کانال ‌هایی بسیار باریک و دارای انحنا هستند. همین موضوع باعث شده تا روند عصب‌کشی برای پزشکان روند پر چالشی باشد. در چند سال گذشته، فایل‌ هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گرفتند فایل ‌های استیل بودند که انعطاف ‌پذیری کافی نداشتند. همین موضوع باعث می‌شد تا روند دسترسی و ضدعفونی ریشه دندان کار سختی باشد. اما فایل ‌های روتاری که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند آلیاژی از نیکل و تیتانیوم هستند که در کنار استحکام کافی، انعطاف‌ پذیری بسیار بالایی دارند. این کانال‌ ها امکان چرخش 360 درجه داخل کانال دندان را دارند و می‌توانند به‌ طور کامل روند درمان را برای پزشک آسان‌تر کنند.

 

 

بررسی کاربرد های فایل روتاری 

 

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی ‌های ساختاری و همچنین مزایای فایل روتاری نسبت‌ به محصولات مشابهی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند، حال بیایید با یکدیگر در رابطه با کاربرد فایل روتاری صحبت کنیم. هنگامی ‌که پوسیدگی دندان عمیق باشد، ممکن است که در برخی موارد این پوسیدگی حتی تا ریشه ‌های عمقی دندان نیز ادامه پیدا کرده باشد. در این شرایط نمی‌توان با استفاده از ابزار های معمولی پوسیدگی را تراش داد. این ابزار ها نمی‌توانند به عمق دندان ‌ها نفوذ کند و ممکن است که در این‌ صورت پوسیدگی باقی بماند و در ادامه مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. اما فایل‌ های روتاری دقیقاً به‌ همین دلیل طراحی و تولید شدند. این محصولات در کنار استحکام بالا، انعطاف بسیار زیادی دارند و می‌توانند به عمق ریشه‌ های دندان شما نفوذ کنند، پوسیدگی ‌ها را به ‌طور کامل تراش دهند و آن ‌ها را بیرون بکشند.

 

در کنار چرخش 360 درجه، این فایل ‌ها حالت ریشه دندان شما را می‌گیرند و همین موضوع باعث می‌شود تا آسیبی به سایر بخش ‌های دندان وارد نشود. این محصولات می‌توانند کانال‌ های دندان شما را ضد عفونی کنند و به پزشک کمک کنند با سرعت بیشتری دندان شما را ترمیم کند. علاوه‌ بر این موارد، این فایل‌ ها می‌توانند کانال ریشه آسیب ‌دیده دندان شما را شکل دهند و آن را به استانداردترین حالت ممکن در بیاورند‌. استفاده از این فایل‌ ها می‌تواند احتمال ایجاد شکاف یا ترک در دندان را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد و با امنیت بسیار بالایی باعث ترمیم دندان شما شود.

 

 

مزایای فایل روتاری 

پیشتر برای شما در رابطه با کاربرد و نحوه استفاده از فایل روتاری صحبت کردیم. اما بهتر است که شما در رابطه با مزایای استفاده از این محصول نیز بیشتر بدانید. اگر قصد دارید از خدمات آموزش دستیاری دندانپزشکی بهره، ببرید می‌توانید با کسب این اطلاعات راحت‌تر تخصص خود را به دست بیاورید. اگر هم بیمار هستید، می‌توانید در زمینه ترمیم عصب‌کشی اطلاعات خودتان را بالاتر ببرید تا بتوانید راحت‌تر از این خدمات بهره ببرید.

 

سریع‌تر شدن روند درمان 

 

با استفاده از فایل روتاری پزشک می‌تواند تنها با چند حرکت رفت و برگشتی تمامی کانال ریشه‌ی دندان شما را تمیز کند و آن را از هرگونه پوسیدگی و آلودگی بتراشد. همین موضوع باعث می‌شود تا روند درمان سریع‌تر شود. به ‌طور کلی، پروسه عصب‌کشی پروسه نسبتاً طولانی می‌باشد. همین موضوع می‌تواند باعث کلافگی بیمار شود. اما با استفاده از فایل روتاری می‌توان زمان درمان را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

 

بهبود کیفیت درمان 

 

پیشتر نیز برای شما گفتیم که فایل‌ های روتاری هم کانال ریشه‌ای را بهتر تمیز می‌کنند و هم می‌تواند به ‌صورت دقیق‌تر این کانال را پر کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا کیفیت درمان بالا برود. به این موضوع توجه داشته باشید که اگر روند عصب‌کشی به‌ صورت دقیق طی نشود، ممکن است که در ادامه بیمار دچار دندان‌ درد شود. به‌ همین دلیل کیفیت ارائه خدمات عصب‌کشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

ریسک کمتر 

 

با استفاده از فایل روتاری، می‌توان راحت‌تر به نقاط غیر قابل ‌دسترس کانال ریشه‌ای رسید. به دلیل داشتن سر مخروطی ‌شکل، این فایل ‌ها می‌توانند به ‌راحتی مسیر آب را باز کنند. رطوبت هنگام پر کردن یا تراش دادن دندان ‌ها می‌تواند احتمال ترک خوردن یا ایجاد شکاف در آن ‌ها را تا حد بسیار زیادی پایین بیاورد. به‌ همین دلیل هنگام عصب‌کشی و تراشیدن کانال ریشه، مرطوب بودن این کانال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.  فایل روتاری اختراعی است که می‌تواند تا حد بسیار زیادی ریسک ایجاد آسیب به ریشه دندان را پایین بیاورد و هم به بیمار و هم به پزشک کمک کند با خیال راحت‌تری روند درمان را طی کنند.

 

یک فایل روتاری باکیفیت باید چه ویژگی ‌هایی داشته باشد؟

 

به ‌طور کلی تقریباً همه فایل‌ های روتاری دارای انعطاف ‌پذیری مناسب و کیفیت بالایی هستند. اما به‌ هر حال خرید یک محصول باکیفیت می‌تواند باعث شود تا به ‌طور کلی روند درمان با شانس موفقیت بیشتری طی شود. یک فایل روتاری از بخش‌ های متفاوتی تشکیل شده است. تمامی بخش‌ های این فایل باید با ظرافت و دقت بسیار بالایی طراحی و تولید ‌شده باشند تا بتوانند به‌ خوبی به ریشه‌ی دندان نفوذ کنند و روند درمان را طی کنند. این محصولات باید در اندازه‌ های متفاوتی وارد بازار شوند تا پزشکان بتوانند با تهیه آن‌ ها برای هر بیمار، مناسب‌ترین گزینه را مورد استفاده قرار دهند. برای مثال برای دندان ‌های کوچک باید فایل ‌های روتاری با قطر و ضخامت کوچک‌تر و برای دندان ‌های بزرگ، فایل ‌های روتاری باید با قطر و ضخامت بزرگ‌تر مورد استفاده قرار بگیرند.

 

 

 

جمع‌بندی 

 

فایل روتاری به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار ها در دندانپزشکی شناخته می‌شود که تقریباً هر دندانپزشکی به آن نیاز خواهد داشت. در اکثر موارد پیشنهاد می‌شود که دندانپزشکان تنها یک‌بار از فایل ‌های روتاری بهره ببرند و به‌ صورت یک‌بار مصرف از آن‌ ها استفاده کنند. در صورتی ‌که دندانپزشک بعد از اتمام کار، به‌ خوبی آن را استریل کند و در صورت ایجاد خمیدگی آن را صاف کند؛ هیچ ‌گونه محدودیتی برای استفاده چندگانه از این محصولات وجود ندارد. استفاده بیش ‌از حد از این فایل‌ ها می‌تواند باعث ایجاد شکستگی و باقی ماندن فایل در دندان شود‌‌.

 

 

کسب اطلاع در رابطه با تجهیزات دندانپزشکی، می‌تواند به شما به‌ عنوان یک بیمار کمک کند تا با خیال راحت‌تری از خدمات ارائه‌ شده توسط پزشک بهره ببرید. علاوه ‌بر این موارد اگر شما قصد داشته باشید که به ‌عنوان یک دستیار دندانپزشک نیز تخصص و مهارتی به دست بیاورید، می‌توانید با شناخت این قطعات راحت‌تر به هدف خودتان دست پیدا کنید. به‌ هر حال ما تلاش کردیم در این محتوا در رابطه با فایل روتاری و همچنین ویژگی ‌های آن صحبت کنیم. امیدواریم که اطلاعات ارائه‌ شده به شما کمک کرده باشند و تمامی ابهامات و سوال ‌های شما را برطرف کرده باشند.

 

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

لیفت لثه چیست؟

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر […]

ویژگی‌ های یک مسواک خوب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با ویژگی‌ های یک مسواک خوب صحبت کنیم. اهمیت سلامتی دندان ها بر […]

نایت گارد چه کمکی به ما می کند؟

نایت گارد یا محافظ شبانه، وسیله ای است که برای جلوگیری از خم شدن و آسیب دیدن دندان ها مورد استفاده […]

عفونت لثه به چه شکلی ظاهر می شود؟

التهاب لثه و یا عفونت لثه یکی از بیماری های شایع دهان و دندان است که این روزها بسیاری از افراد […]

خوشبو کردن دهان و رفع بوی بد

در این محتوا قصد داریم تا در رابطه با راه و روش های خوشبو کردن دهان و رفع بوی بد دهان […]

جرمگیری بعد از ارتودنسی

آیا با این موضوع که جرمگیری بعد از ارتودنسی چگونه انجام می گیرد، آشنا هستید؟ آیا از ارتودنسی کردن دندان های […]

تاثیر سیگار بر دندان

در این مقاله می خواهیم در رابطه با تاثیر سیگار بر دندان صحبت کنیم. کمتر کسی می باشد که از تاثیرات […]

نحوه بستن ماتریکس دندانپزشکی

نحوه بستن ماتریکس دندانپزشکی به چه صورتی می باشد؟ شما هم به دنبال راهنمای استفاده از باکیفیت ترین انواع نوار ماتریکس […]

منظور از رادیوگرافی داخل دهان چییست؟

می دانید که نحوه گرفتن رادیوگرافی داخل دهان چگونه است؟ شما هم قصد دارید تا با انواع روش های رادیوگرافی داخل […]

فایل روتاری چیست و چه کاربردی دارد؟

دندانپزشکی به ‌عنوان یکی از علوم بسیار پرکاربردی شناخته می‌شود که می‌تواند به ما کمک کند جلوی از دست رفتن دندان‌هایمان […]

مشاوره و نوبت دهی