مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دندانپزشکی   /   خوشبو کردن دهان و رفع بوی بد

خوشبو کردن دهان و رفع بوی بد

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-07-25 10558view 0 comment

در این محتوا قصد داریم تا در رابطه با راه و روش های خوشبو کردن دهان و رفع بوی بد دهان ، توضیحاتی ارائه دهیم. بوی بد دهان سبب می شود دیگران از هم صحبتی با ما خودداری کنند. همچنین ممکن است سبب منزوی شدن خود فرد نیز شود. بوی بد دهان علت های مختلفی دارد که عمده دلایل آن را می توان عفونت های گلو، پوسیدگی و مشکلات دندان ها، مشکلات گوارشی و … دانست. خوشبو کردن دهان یک سری اصول و روش هایی دارد که فرد با به کار گیری آن ها می تواند بوی بد دهان خود را از بین ببرد. همه افراد سعی دارند تا دهان خود را خوشبو کنند. این مورد نقش بسیار مهمی در ارتباط برقرار کردن با سایر افراد خواهد داشت. بد بو بودن دهان، می تواند تاثیر منفی بر روی شغل افراد نیز بگذارد.

 ممکن است شما به عنوان یک مدیر و یا کارشناس فروش تبحر بالایی در مذاکره و روش های فروشندگی داشته باشید؛ اما به خاطر بوی بد دهان تان، دیگران به صحبت های شما دقت نکنند و یا تمایلی به هم صحبتی با شما نداشته باشند. اگر با این مشکل مواجه هستید بهتر است در اولین فرصت اقدام به رفع این مشکل نمایید. البته در نظر داشته باشید یکی از علت های بد بویی دهان، می تواند مصرف مواد غذایی مانند پیاز و سیر و … باشد. همچنین افرادی که به صورت مداوم سیگار مصرف می کنند، دهان خوشبویی ندارند. بهتر است برای رسیدن به دهانی خوشبو و عاری از هرگونه بوی بد مصرف سیگار را قطع کنید و رژیم غذایی سالم و مملو از میوه ها و سبزیجات را در پیش بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با روش های خوشبو کردن دهان، صحبت کنیم.

روش های خوشبو کردن دهان

برای خوشبو کردن دهان یک سری مواد و وسایل مورد نیاز می باشند. مسواک، خمیر دندان، دهانشویه، نخ دندان، خوشبو کنندهای دهان، آدامس های گیاهی، مواد غذایی خوشبو مانند میوه ها و سبزیجات و… مواردی هستند که برای خوشبو کردن دهان بسیار مناسب می باشند. با به کار بردن همین مواد ساده و دم دستی می توانید باعث خوشبو کردن دهان خود شوید.

خوردن سبزیجات و میوه ها باعث می شود که دهانی خوشبو داشته باشید. داشتن رژیم غذایی سالم و مصرف مواد گیاهی علاوه بر حفظ سلامتی بدن افراد به خوشبو بودن دهان آن ها نیز بسیار کمک می کنند. سبزیجات و میوه ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند. این خاصیت سبب ضد عفونی کردن محیط دهان می شود و می تواند کمک بسیار زیادی به خوشبو کردن دهان کند.

البته باید در نظر داشته باشید که مصرف دخانیات، شراب و الکل ها باعث بد بو شدن دهان شما می شود. این مواد را می توان از عامل های مهم در بد بو کردن دهان دانست. اگر‌ می خواهید دهانی خوشبو داشته باشید باید از مصرف این مواد دوری نمایید.

مسواک زدن سبب می شود که خرده های غذا و باکتری های بین دندان ها و  روی زبان از بین بروند. یک عامل مهم در بد بو شدن دهان، ماندن بازمانده غذا هایی می باشد که درون دندان و بین دندان ها باقی مانده است. پس برای خوشبو کردن دهان استفاده از مسواک بعد از هر وعده غذایی بسیار مهم و واجب می باشد. برای تمیز‌ کردن روی زبان هم می توانید از مسواکی جداگانه و مخصوص این کار استفاده نمایید.

روش های دیگر‌ برای خوشبو کردن دهان

نخ دندان نیز تاثیر زیادی در خوشبو کردن دهان دارد. ممکن است مسواک زدن به تنهایی کافی نباشد و باکتری ها و باقی مانده غذاها با این روش خارج نشوند. همچنین ممکن است فرد به طرز نادرستی مسواک بزند و این مواد درون دهان باقی بمانند و سبب بد بو شدن دهان فرد شوند. بهترین کار این است که بعد از هر وعده غذایی و بعد از هر بار مسواک زدن از‌ نخ دندان استفاده کنید. این کار سبب می شود که از خارج شدن باقی مانده مواد غذایی درون دهان و بین دندان ها خیالتان راحت شود. استفاده از نخ دندان کاملا می تواند بین دندان ها را تمیز کند و عامل هایی که سبب بوی بد دهان می شوند را از بین ببرد.

بعد از مسواک زدن یک راه عالی برای خوشبو کردن دهان استفاده از دهانشویه می باشد. این کار سبب می شود محیط درون دهان به طور کامل عاری از هر باکتری و میکروب شود. البته باید در نظر داشته باشید که باید از دهانشویه ای استفاده نمایید که فاقد کلرهگزیدین می باشد. زیرا این ماده اگر درون دهان شویه باشد سبب تغییر رنگ دندان ها می شود.

یک روش عالی دیگر‌ برای خوشبو کردن دهان، استفاده از خوشبو کننده ها می باشد. برای داشتن نفسی خنک و خوشبو می توانید از خوشبو کننده های نعنایی و یا قرص های این چنینی استفاده کنید. به این ترتیب اگر خواستید در مهمانی و محیطی شلوغ حاضر شوید همواره دهانی خوشبو خواهید داشت. البته به یاد داشته باشید که این روش را بعد از مسواک زدن و استفاده از دهانشویه انجام دهید تا نتیجه بخش باشد.

دلایل و علت های به وجود آمدن بوی بد دهان

قبل از پرداختن به رفع بوی بد دهان، بهتر است به بررسی به وجود آمدن این مشکل بپردازیم. بوی بد دهان یک اتفاق بسیار دردناک و آزاردهنده می باشد. این مشکل تنها فرد را آزار نمی دهد، بلکه باعث ناراحتی و آزردگی اطرافیان نیز می شود. برای رفع بوی بد دهان ابتدا باید به علت آن بپردازیم تا بتوانیم به صورت اصولی و صحیح و دائمی آن را برطرف نماییم.

عامل اصلی و مهم در به وجود آمدن این مشکل، دندان ها می باشند. وجود دندان های پوسیده و یا روکش کردن غیر اصول دندان ها و یا گیر کردن غذا در بین دندان ها و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، از موارد مهم در ایجاد بوی بد دهان می باشد. از عوامل دیگر ‌می توان به لثه ها اشاره کرد. در اثر مسواک زدن نادرست و خارج نکردن غذا ها از دهان ممکن است لثه متورم شده و خونریزی کند. این عامل نیز سبب به وجود آمدن بوی بد دهان می شود.  بلند بودن پرزهای زبان در بعضی از افراد سبب به وجود آمدن بوی بد دهان می شود. راه حل برای رفع بوی بد دهان به دلیل وجود پرزهای بلند زبان، مسواک زدن زبان می باشد.

افرادی که دندان های مصنوعی دارند نیز اگر بهداشت را رعایت نکنند سبب به وجود آمدن بوی بد دهان می شوند. عوامل دیگری مانند مشکلات معده و گوارش نیز باعث به وجود آمدن بوی بد دهان می شود که افراد باید توسط پزشک متخصص بررسی و معاینه شوند.

معده عامل مهم در بد بو بودن دهان

در بالا چند روش برای خوشبو کردن دهان را عنوان کردیم. به یاد داشته باشید که معده تاثیر زیادی در بوی دهان دارد. این موضوع هم ارتباط مستقیمی با مواد غذایی که مصرف می کنید و نوع رژیم غذایی شما دارد. اگر رژیم‌ غذایی پرچرب و مملو از غذای فست فودی دارید مطمئنا همیشه دهانی بد بو خواهید داشت. همچنین بر اساس تحقیقاتی که پژوهشگران انجام داده اند متوجه شده اند که مصرف تخم مرغ و پروتئین بیشتر از حد معمول سبب می شود که سولفید هیدروژن از حالت عادی ۷ برابر بیشتر تولید شود. این ماده تاثیر بسیار زیادی در بد بو کردن دهان خواهد داشت.

پس افراط در مصرف این نوع مواد غذایی می تواند برای شما مشکل ساز باشد و باعث بد بویی دهان تان گردد. استفاده از سیر و پیاز و موادی از این دست نیز باعث بد بو شدن دهان می گردد. بهتر است تا حد ممکن از مصرف این نوع مواد غذایی خودداری کنید و از خوشبو کننده های طبیعی برای خوشبو کردن دهان استفاده نمایید. مصرف سبزی هایی مانند نعنا، جعفری و گشنیز می تواند بسیار در ضدعفونی کردن معده و بوی خوش دهان تاثیرگذار می باشند.

دندان های پوسیده عاملی مهم در بد بویی دهان

یک عامل مهم که از خوشبو کردن دهان جلوگیری می کند،‌ مشکلات دندانی می باشد. دندان های پوسیده و عفونت کرده، یک عامل مهم در بد بو شدن دهان افراد می باشد. برای پی بردن به این مشکل بهتر است سریعا به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید. به این ترتیب می توانید علاوه بر برطرف کردن مشکلات دندان خود، بد بو بودن دهان تان را نیز برطرف سازید. بوی بد دهان ناشی از مشکلات دندانی بسیار رایج می باشد . زیرا افراد زیاد به این مورد اهمیت نمی دهند و بسیار دیر به دیر به دندانپزشک مراجعه می کنند.

 این دلایل سبب می شوند که دندان به پوسیدگی شدید برسد و در بیشتر مواقع عفونت کند و باعث بد بویی شدید دهان فرد شود. این بد بویی را ممکن است خود فرد تشخیص ندهد زیرا حس های بویایی او به این بو عادت کرده اند. اما این بو اطرافیان را بسیار آزار می دهد و ممکن است با دیدن رفتار افراد و تذکر آن ها متوجه این بوی بد شود.

پس برای جلوگیری از این مشکل بهتر است به صورت دوره ای و مستمر هر چند ماه یکبار به یک دندانپزشک متبحر مراجعه کنید. به این ترتیب می توانید از پیشروی مشکلات دندانی خود نیز جلوگیری نمایید و این مشکلات را در مراحل اولیه متوجه شده و برطرف نمایید.

جمع بندی

خوشبو کردن دهان باید جزو اولویت های فرد باشد؛ زیرا این عامل بسیار در روابط و تعاملات اجتماعی او تاثیرگذار می باشد. خود شما هم دوست ندارید با فردی که دهانش بوی بدی می دهد هم کلام شوید و یا مدت زمان طولانی صحبت های او را بشنوید. به این ترتیب افراد کم کم از فردی که دهانی بد بو دارد دور می شوند و ممکن است کار به جایی برسد ‌که فرد دچار افسردگی شود و منزوی گردد. همچنین ممکن است خود فرد دیگر‌ تمایلی برای ارتباط برقرار کردن با افراد نداشته باشد.

پس بهتر است با انجام یک سری روش های ساده و سریع دهان خود را خوشبو کنید. همچنین نوشیدن آب نیز می تواند بسیار موثر باشد. اگر دهانی خشک دارید بهتر است به صورت مرتب آب بنوشید. این راه نیز‌ می تواند باعث جلوگیری از بوی بد دهان شود. مصرف ماست نیز طبق تحقیقات انجام شده می تواند به خوشبو کردن دهان‌ کمک زیادی کند. ماست حاوی باکتری های فعال و مفیدی می‌ باشد که از بروز بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. هویج، کرفس، آناناس، چای سبز و .. نیز هرکدام در خوشبو کردن دهان بسیار موثر می باشند. با مصرف هر کدام از این مواد به شرطی که مشکلات درونی مانند پوسیدگی دندان و یا مشکلات معده نداشته باشید می توانند به خوشبو شدن دهان شما کمک زیادی کنند.

در بالا سعی شد تا حدودی در رابطه با روش های خوشبو کردن دهان و رفع بوی بد دهان صحبت شود. همچنین در رابطه با دلیل هایی که سبب بد بو شدن دهان نیز می شود، صحبت کردیم. به این ترتیب اگر شما هم‌ با این مشکل مواجه هستید بهتر است در قدم نخست توسط یک دندانپزشک و یا متخصص گوارش چکاپ شوید. همچنین استفاده از مسواک و نخ دندان و دهانشویه سه بار در روز را فراموش نکنید. با برطرف کردن بوی بد دهان می توانید دیگر به راحتی با افراد ارتباط بگیرید و تعاملات اجتماعی وسیعی و گسترده ای داشته باشید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

مهم ترین دلایل خونریزی لثه بعد از مسواک

شاید گاهی اوقات شما هم در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، متوجه خونریزی لثه خود شوید. خونریزی لثه به […]

دندان درد بعد از خوردن بستنی

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. […]

سینوس لیفت چیست؟

در طی سال‌ های اخیر افراد بسیاری برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام نموده اند. به همین خاطر هم جراحی سینوس لیفت […]

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

مشاوره و نوبت دهی