مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دندانپزشکی   /   ویژگی‌ های یک مسواک خوب

ویژگی‌ های یک مسواک خوب

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-09-17 384view 0 comment

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با ویژگی‌ های یک مسواک خوب صحبت کنیم. اهمیت سلامتی دندان ها بر هیچ‌ کس پوشیده نیست. دندان های بدن را می توان یک عضو جبران ناپذیر دانست که امکان رشد مجدد آن ها در بزرگسالی وجود ندارد؛ پس بهتر است که در حفظ سلامتی آن ها بکوشیم و دندان هایی زیبا و سالم داشته باشیم. یکی از روش های رسیدگی به دندان ها و نگهداری از آن ها، استفاده از مسواک و نخ دندان می باشد. همه افراد می دانند که استفاده از مسواک، روزانه سه بار باید انجام شود. بعد از هر وعده غذایی مسواک زدن باعث خروج مواد غذایی از بین دندان های افراد می‌شود و احتمال پوسیدگی دندان ها را تا حدود زیادی کاهش می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا در این رابطه اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهیم.

 

اهمیت مسواک زدن

قبل از پرداختن به بررسی ویژگی‌ های یک مسواک خوب، بهتر است ابتدا در رابطه با اهمیت این کار برای دندان ها صحبت کنیم. مسواک زدن صحیح و اصولی می تواند طول عمر دندان ها را افزایش دهد. حداقل در هر مسواک زدن باید دو دقیقه این کار را انجام دهید. به گونه ای که کل دندان ها به خمیر دندان آغشته شود. در هنگام مسواک زدن باید به دندان های پشتی بسیار توجه کنید. این نواحی از دید افراد به دور هستند و زیاد به این قسمت ها توجه نمی‌کنند. برای حفظ سلامت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آن ها باید در هنگام مسواک زدن، دندان های پشت را نیز به خمیر دندان آغشته و با مسواک پوشش دهید؛ نحوه مسواک زدن بسیار مهم است.

این کار را از ابتدا و در مدارس به دانش آموزان آموزش داده اند. اما باز هم هستند افرادی که با وجود تمام این آموزش ها این کار را اشتباه انجام می دهند. حرکت مسواک بر روی دندان ها باید حرکتی چرخشی، نرم و آهسته باشد. به این ترتیب هم مواد غذایی از لای دندان ها به خوبی خارج می شوند، هم لثه ها آسیب نمی بینند . فلوراید موجود در خمیر دندان ها سبب محافظت از دندان ها می شود. اما به خاطر داشته باشید که این ماده ۳۰ دقیقه زمان می برد تا بتواند اثر خود را به طور کامل بگذارد. پس‌ بهتر است که از شستشوی دهان به طور کامل پس از مسواک زدن اجتناب کنید، تا این ماده بتواند تاثیر خود را به درستی‌ انجام دهد. پس از اهمیت مسواک زدن مطلع شدیم و دانستیم که سلامت دندان ها تا حدود زیادی به نوع مراقبت ما و نحوه مسواک زدن ما بستگی دارد.

ویژگی‌ های یک مسواک خوب

 

 

ویژگی‌ های یک مسواک خوب

ویژگی‌ های یک مسواک خوب زیاد می باشد. در خرید مسواک باید تمام دقت خود را به کار ببرید؛ زیرا این وسیله ضامن حفظ سلامتی دندان های شما می باشد. در این قسمت در رابطه با ویژگی ‌های یک مسواک خوب صحبت می کنیم تا در هنگام خرید بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید.

مهم ترین ویژگی‌ های یک مسواک خوب را می توان نرمی آن دانست. مسواک های نرم به لثه ها و دندان ها آسیب وارد نمی کنند و باعث خون ریزی لثه نمی شوند. کوچک بودن مسواک نیز بسیار مهم است. الیاف مسواک مناسب باید در طول ۱۰ ردیف و در عرض ۴ ردیف باشد. اندازه سری مسواک باید متناسب با دهان فرد انتخاب شود. به عنوان مثال مسواک کودکان باید از اندازه مسواک بزرگسالان، کوچکتر باشد تا بتوانند به راحتی مسواک زدن را انجام دهند. از نظر ظاهری، مسواکی مناسب است که شبیه عدد ۸ باشد. یعنی قسمت های انتهایی مسواک از قسمت های ابتدایی آن کوچکتر باشد. اگر مسواک به این شکل باشد می تواند به راحتی تمام‌ میکروب ها و بازمانده غذا ها را از لای دندان ها خارج کند.

در هنگام خرید باید به ویژگی‌ های یک مسواک خوب توجه کنید. انتخاب و خرید مسواکی مناسب، یک قدم‌ مهم می باشد؛ زیرا این وسیله کاربردی ارتباط مستقیمی با سلامتی دندان های شما دارد. با کمی توجه و دقت می توانید مسواکی‌ مناسب خریداری کنید که تمام ویژگی های یک مسواک خوب را دارد.

 

مسواک زبر انتخابی اشتباه

در بالا تا حدودی به بررسی ویژگی‌ های یک مسواک خوب پرداختیم. یکی از این ویژگی‌ ها، نرم بودن مسواک است. به یاد داشته باشید استفاده از مسواک زبر، می تواند بسیار برای سلامت دهان و دندان شما مضر باشد. افرادی که از مسواک های زبر استفاده می کنند، تصور می کنند که زبری مسواک سبب از بین بردن جرم از روی دندان ها می شود؛ اما این تصور بسیار اشتباه است. جرم های روی دندان، تنها توسط جرم‌گیری های دندانپزشک متخصص امکان پذیر است و با استفاده از مسواک های زبر به هیچ عنوان از بین نمی روند. این مسواک ها سبب ایجاد ساییدگی بر روی دندان ها می شوند. همچنین ممکن است سلامت لثه ها را به خطر بیندازند. این مسواک ها می توانند خراشیدگی‌ هایی بر روی سطح دندان ها به وجود آورند. همچنین می توانند ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها را نیز افزایش دهند.

پس در نظر داشته باشید مسواک های بسیار زبر، هیچ‌ تاثیری در از بین بردن جرم از روی دندان ها ندارند و می توانند سبب آسیب جبران ناپذیری نیز شوند.

ویژگی های دیگر یک مسواک مناسب

با هم به بررسی ویژگی‌ های یک مسواک خوب پرداختیم. می توان‌ گفت بیشتر افراد، در خرید مسواک سهل انگاری می کنند و به این موضوع آن طور که باید اهمیت نمی دهند. جنس مسواک یک نکته بسیار مهم در خرید آن می باشد. باید مسواکی خریداری شود که جنس نرم و با کیفیتی دارد. مسواک هایی که بعد از مدت زمانی استفاده از بین می روند مسواک های با کیفیتی نیستند. اندازه پرز مسواک باید به گونه ای باشد که دقیقا بتواند در بین دندان ها نفوذ کند و جرم و باکتری ها را خارج کند.

دسته مسواک باید به قدر کافی استقامت داشته باشد که در حین مسواک زدن نشکند. البته در نظر داشته باشید که مسواک ها را بعد از مدتی باید تعویض کنید و مسواکی جدید تهیه نمایید؛ زیرا بهترین مسواک ها نیز بعد از استفاده مداوم کارایی خود را از دست می دهند و نیاز به تعویض دارند. شکل ظاهری مسواک در کارایی آن بسیار اهمیت دارد. هر چقدر انتهای مسواک باریک تر باشد، کارایی آن نیز افزایش می یابد.

مسواک های مناسب می توانند به راحتی باکتری های موجود در بین دندان ها و بر روی زبان و دهان را از بین ببرند. همچنین با فشار بیش از حد وارد نکردن به لثه ها از خون ریزی آن ها نیز جلوگیری می کند. خونریزی لثه ها و متورم شدن آن ها یکی از نتایج استفاده از مسواک نامناسب و طرز نادرست مسواک زدن می باشد.

مسواک نرم انتخابی درست

از دیگر ویژگی های یک مسواک خوب، نرم و لطیف بودن آن می باشد. با استفاده از این مسواک می توانید بسیار در از بین بردن جرم های لای دندان ها، موثر عمل کنید. مسواک ها بر اساس استاندارد های موجود ساخته و تولید و عرضه می شوند. بهترین ویژگی مسواک نرم بودن آن است. علاوه بر این باید مسواکی انتخاب شود که پرز های آن کاملا به بدنه مسواک متصل باشند. اگر به این صورت نباشد بعد از هر بار استفاده ممکن است پرز های مسواک بریزد و دیگر قابل استفاده نباشد. می توان مسواکی را مسواک عالی دانست که شخصی که از آن استفاده می کند با آن راحت باشد و درون دهانش احساس بد ایجاد نکند. خوش دست بودن مسواک نکته ای است که باید همواره به آن توجه کرد. استفاده از الیاف هایی با جنس عالی از دیگر ویژگی های یک مسواک خوب است.

البته باید در نظر داشته باشید که اگر دندان های شکسته ای دارید که لبه های تیزی دارند بهتر است در اولین فرصت به ترمیم و درست کردن آن ها اقدام کنید؛ زیرا این مدل دندان ها به مسواک شما آسیب می رساند و پرزهای آن را از بین می برند.

استفاده از مسواکی مناسب با ویژگی های خوب

پس از انتخاب مسواک بر اساس ویژگی‌ های یک مسواک خوب، قدم بعدی اقدام به مسواک زدن است. بهتر است در روز ۲ بار از مسواک استفاده شود. اما بهترین زمان استفاده از مسواک را بعد از هر وعده غذایی می توان دانست. شب هنگام بهتر است بعد از مسواک زدن چیزی خورده نشود تا مجدد مواد غذایی و جرم‌ در بین دندان ها ایجاد نشود. همچنین در هنگام شب و بعد از مسواک زدن، بهتر است برای قلیایی شدن سطح دهان از قرقره آب و نمک استفاده شود. به این ترتیب سطح اسیدی دادن به سطح قلیایی تبدیل می شود و سلامتی دندان ها بیشتر حفظ می‌گردد.

هیچ‌ گاه از اهمیت مسواک زدن غافل نشوید. این کار به ظاهر ساده و کوچک می تواند طول عمر دندان های شما را افزایش دهد و از پوسیدگی آن ها جلوگیری نماید. دندان ها عضو مهمی در بدن هستند که در صورت آسیب دیدن می توانند مشکلات زیادی برای فرد ایجاد کنند. علاوه بر درد های شدیدی که دندان های پوسیده ایجاد می کنند باید هزینه های سنگینی برای ترمیم آن ها پرداخت کرد. اما با خرید یک مسواک مناسب بر اساس ویژگی های یک مسواک خوب و مسواک زدن درست و اصولی می توان تا حدود زیادی از این مشکلات جلوگیری نمود.

جمع بندی در رابطه با ویژگی ‌های یک مسواک خوب

علاوه بر خرید یک مسواک بر اساس ویژگی‌ های یک مسواک خوب، باید خمیر دندان مناسب نیز انتخاب شود. البته بیشتر خمیر دندان ها ویژگی ‌های مناسبی دارند. بیشتر خمیر دندان ها دارای مواد شوینده، کف کننده، خوشبو کننده و فلوراید هستند و می توانند در تمیزی دندان ها موثر باشند.

شما با توجه به سلیقه خود، می توانید خمیر دندان‌ مناسب را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید موضوعی که در حفظ و نگهداری دندان ها بسیار مهم است نحوه مسواک زدن می باشد. حرکت های سخت و محکم مسواک بر روی دندان، به صورت بالا و پایین می تواند بسیار مضر و آسیب رسان باشد. بهتر است حرکت مسواک بر روی دندان نرم و آهسته و دورانی باشد. تا پرز های مسواک بتوانند به راحتی مواد غذایی و باکتری ها را از لای دندان ها خارج کنند.  در خرید خمیر دندان نیز می‌توان گفت خمیر دندان های ایرانی و خارجی هیچ تفاوتی با هم ندارند. شما می توانید با خرید هر خمیر دندانی که می خواهید مسواک زدن را انجام داده و از دندان های خود به این ترتیب محافظت نمایید.

در بالا سعی شد تا در حدودی از ویژگی‌ های یک مسواک خوب و نحوه صحیح مسواک زدن و اهمیت این کار صحبت شود. بهتر است کودکان را از ابتدا با اهمیت این موضوع آشنا کرده و این کار را به یک عادت همیشگی برای شان تبدیل نمایید. امید است با مطالب بالا همه افراد بتوانند از ویژگی های یک مسواک خوب اطلاع به دست آورند. همچنین در خرید خود بیشتر دقت کرده و مسواکی مناسب خریداری نمایند. سلامتی گوهری ارزشمند می‌ باشد که همه افراد باید در حفظ آن کوشا بوده و تمام سعی خود را در این زمینه نمایند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

لیفت لثه چیست؟

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر […]

ویژگی‌ های یک مسواک خوب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با ویژگی‌ های یک مسواک خوب صحبت کنیم. اهمیت سلامتی دندان ها بر […]

نایت گارد چه کمکی به ما می کند؟

نایت گارد یا محافظ شبانه، وسیله ای است که برای جلوگیری از خم شدن و آسیب دیدن دندان ها مورد استفاده […]

مشاوره و نوبت دهی