مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دستیاری   /   نحوه بستن ماتریکس دندانپزشکی

نحوه بستن ماتریکس دندانپزشکی

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-06-21 1212view 0 comment

نحوه بستن ماتریکس دندانپزشکی به چه صورتی می باشد؟ شما هم به دنبال راهنمای استفاده از باکیفیت ترین انواع نوار ماتریکس در کلینیک دندانپزشکی خود هستید؟

قبل از پرداختن به نحوه بستن ماتریکس توصیه می شود که در خصوص نوارهای ماتریکس اطلاعاتی را به دست آورید. نوارهای یاد شده از کاربردی ترین ابزارهای مورد استفاده در دندانپزشکی می باشند. این تجهیزات به شکل نوار تولید می شوند و معمولا جنس آنها نیز از پلاستیک یا فلز می باشد. جالب است بدانید که نوارهای یاد شده از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردارند. به گونه ای که شما می توانید این تجهیزات را در اطراف دندان بیمار خود قرار دهید. نوارهای ماتریکس بلافاصله بعد از قرار گرفتن در اطراف دندان ها، شکل آنها را به خود می گیرند. دندانپزشکان بعد از استفاده از نوار ماتریکس در محل مدنظر خود، می توانند فرایند مربوط به ترمیم دندان را شروع نمایند. اصلی ترین وظیفه ی مربوط به نوارهای یاد شده را ثابت نگه داشتن مواد ترمیمی شکل داده است. دندانپزشکان برای اینکه بتوانند از مواد ترمیمی به بهترین شکل ممکن بهره مند شوند، از نوارهای ماتریکس استفاده می کنند.

لازم به یادآوری است که نوار ماتریکس های پلاستیکی مناسب ترین تجهیزات مورد نیاز برای ترمیم دندان های کامپوزیتی می باشد. معمولا از نوارهای فلزی ماتریکس برای ترمیم کامپوزیت ها استفاده نمی کنند. همچنین نوارهای یاد شده نقش یک دیواره موقت را برای مواد ترمیمی خواهند داشت. امروزه برای کانتور صحیح دندان از تجهیزات یاد شده استفاده می کنند. برخی از دندانپزشکان برای ترمیم دندان های خلفی بیماران خود نیز از نوارهای ماتریکس استفاده می نمایند. با پیشرفت دانش و فناوری در جهان، شما می توانید متنوع ترین انواع تجهیزات دندانپزشکی را در بازار مشاهده نمایید. از سوی دیگر برندهای گوناگونی در زمینه ساخت نوارهای ماتریکس فعالیت می کنند. در ادامه مطالب سعی داریم تا در مورد نحوه بستن ماتریکس و اهمیت استفاده از تجهیزات یاد شده توضیحات کامل و مفصلی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

انواع ماتریکس و مهمترین مشخصات مربوط به آنها

نحوه بستن ماتریکس به شکل صحیح یکی از مهمترین دغدغه های دندانپزشکان و دستیاران آنها می باشد. دندانپزشکان بایستی نوار ماتریکس را به شکل صحیح مورد استفاده قرار دهند تا از این طریق بتوانند مشکل بیماران خود را رفع نمایند. خریداران نوارهای یاد شده دوست دارند تا قبل از نهایی کردن سفارش خود، مطالبی را در خصوص ویژگی های نوار ماتریکس به دست آورند. البته برای این منظور می توانند کاتالوگ تجهیزات یاد شده را مطالعه نمایند. با این حال مهمترین مشخصات مربوط به نوارهای ماتریسی عبارتند از: از مواد اولیه درجه یک طراحی می شوند، ابعاد و اندازه های گوناگونی را دارند، به جای دیواره های موقت مورد استفاده قرار می گیرند، دوام بالایی را دارند، قیمت مناسبی را به خود اختصاص داده اند، مناسب برای استفاده در اطفال و بزرگسالان هستند، ضخامت آنها پنجاه میکرون می باشد، نوارهای مذکور را می توان در داخل دستگاه اتوکلاو  قرار داد.

همچنین در نظر داشته باشید که نوارهای ماتریسی با توجه به سایز و مدلی که دارند، در انواع مختلفی عرضه می شوند. جهت بررسی انواع نوارهای یاد شده می توانید به وب سایت اینترنتی فروشگاه های فعال در زمینه فروش تجهیزات دندانپزشکی مراجعه کنید. پرکاربردترین انواع نوارهای ماتریسی عبارتند از: نوار ماتریکس رولی، نوارهای ماتریکس تافل مایر، نوارهای ماتریکس سکشنال باله دار، نوارهای آناتومیک ماتریکس، نوارهای عاج کوهان دار ماتریکس. نحوه بستن ماتریکس های مختلف تقریبا شبیه یکدیگر می باشد.

 

نحوه بستن ماتریکس به چه صورت می باشد؟

با نحوه بستن ماتریکس آشنا شوید تا بتوانید خدمات بی نظیری را برای بیماران و مراجعه کنندگان خود ارائه دهید. توجه نمایید که در حین ایجاد حفره، یکی از دیواره های اینتر پروکسیمال از بین می رود، بنابراین دندانپزشکان مجبور هستند که به جای دیواره ی از دست رفته از نوار ماتریکس استفاده کنند. همچنین ماده ترمیمی مورد استفاده در مجاورت نوار ماتریکس قرار می گیرد. برای اینکه ماتریکس به شکل محکم در اطراف دندان قرار بگیرد، از نگهدارنده های مختلف استفاده می کنند. اگر کمی دقت و سلیقه به خرج دهید، نحوه بستن ماتریکس کار چندان سخت و پیچیده ای نمی باشد. دستیاران دندانپزشکی که به تازگی فعالیت خود را در این حرفه آغاز کرده اند، می توانند فرایند بستن نوار ماتریکس را بر روی دندان های مصنوعی انجام داده و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهند. البته بسیاری از دندانپزشکان ترجیح می دهند که خودشان نوار ماتریکس را مورد نصب قرار دهند. تا خیالشان از بابت نصب صحیح آن راحت باشد.

نحوه بستن ماتریکس و مراحل مربوط به آن

بسیاری از ویدیو های تهیه شده در خصوص نحوه بستن ماتریکس، از سوی دندانپزشک های متخصص آماده شده اند. بنابراین با خیال آسوده می توانید ویدیوهای یاد شده را مورد تماشا قرار دهید. همچنین نحوه بستن نوار ماتریکس برای بیمارانی که نیازمند ترمیم دندان خود هستند، به شکل ذیل خواهد بود:

دندانپزشکان با لیزر دیود دندان های سانترال را تراش داده و ارتفاع لثه دندان را تنظیم می کنند سپس نوار ماتریکس را با دقت بالایی در اطراف دندان آسیب دیده قرار می دهند، از ماده ی مخصوصی برای سفید کردن قسمت های سیاه دندان استفاده کرده سپس کامپوزیت دندانی را قرار می دهند. در مرحله ی بعدی نوبت به برداشتن نوار ماتریکس از اطراف دندان ترمیم شده می رسد. در ویدیو های مربوط به نحوه بستن ماتریکس از نوارهای شفاف قوس دار استفاده شده است. این مدل از نوارها به دلیل قوس دار بودنشان به راحتی در اطراف دندان قرار می گیرند. استفاده از نوار ماتریکس هیچ گونه دردی را در لثه یا دندان بیماران به وجود نمی آورد.

نکات مورد توجه در حین بستن ماتریکس

نحوه بستن ماتریکس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چرا که کوچکترین بی دقتی در این زمینه می تواند دردسرهای زیادی را برای بیماران و دندانپزشکان به وجود آورد. به همین دلیل توصیه می شود که حتما با نحوه ی استفاده از نوار ماتریکس آشنا باشید. از سوی دیگر توصیه می شود که در حین استفاده از نوارهای یاد شده به برخی از موارد توجه نمایید. مهمترین و بارزترین نکات مورد توجه در حین بستن نوار ماتریکس عبارتند از:

–         در حین بستن نوارهای ماتریسی حتما به جنس آنها توجه لازم را داشته باشید. البته نوارهای یاد شده به قدر کافی از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند. بنابراین به راحتی می توانید این ابزارها را به شکل دلخواه خود در بیاورید. به عبارتی نوارهای یاد شده قابلیت فرم دهی را دارند.

–         حتما قبل از استفاده از مواد ترمیمی، نوار ماتریکس را در اطراف دندان آسیب دیده قرار دهید. نحوه بستن ماتریکس به حساسیت بسیار بالایی نیاز دارد. اگر شما بتوانید به شکل ایده آل نوار مذکور را در اطراف دندان قرار دهید، بدون شک می توانید کانتور صحیح و بی نقصی را بر روی دندان آسیب دیده ایجاد کنید.

–         در صورتی که نوارهای ماتریسی برای مدت قابل توجهی بیرون از بسته بندی خود در محیط قرار گرفته اند، بهتر است که آنها را در داخل دستگاه اتوکلاو قرار داده و اجازه دهید تا استریل شوند. بسیاری از بیماری ها از طریق ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی در میان بیماران شیوع پیدا می کنند.

–         حتما برای ترمیم رزین های کامپوزیتی از نوارهای ماتریسی پلاستیکی استفاده کنید. چرا که استفاده از نوارهای ماتریکس فلزی می تواند آسیب زیادی را به کامپوزیت های دندانی وارد کند.

 

ابزارهای مورد نیاز جهت بستن نوارهای ماتریسی

نحوه بستن ماتریکس را می توانید با مراجعه به کاتالوگ تجهیزات یاد شده فرا بگیرید. با این حال برخی از دندانپزشکان و دستیاران دندانپزشکی سعی دارند تا با مشاهده ویدیوهای متنوع در این زمینه با نحوه ی بستن نوارهای مذکور آشنا شوند. توجه نمایید که برای استفاده بهینه از نوار ماتریکس بایستی یکسری از مهمترین ابزارها را نیز تهیه کنید. از مهمترین این ابزارها می توان به وج و نگهدارنده ی یونیورسال اشاره نمود.  هر یک از ابزارهای یاد شده مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی را دارند. لازم به ذکر است که بدون استفاده از ابزارهای مذکور نمی توان از نوار ماتریکس استفاده کرد. همچنین برخی از افراد نگهدارنده های یونیورسال را با اسم تافل مایر نیز می شناسند. این تجهیزات وسیله هایی هستند که نوارهای ماتریکس را نگه می دارند. وج ها نیز یکی از کوچکترین تجهیزات مورد استفاده در کلینیک های دندانپزشکی می باشند که جهت ایجاد فاصله بین دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

البته وج ها کاربرد بسیار گسترده ای را در حرفه ی دندانپزشکی دارند. شما هم بایستی در کنار خرید نوارهای یاد شده، وج و نگهدارنده ی یونیورسال را نیز تهیه کنید. از سوی دیگر در کنار آشنایی با نحوه بستن ماتریکس بایستی با نحوه ی استفاده از وج و نگهدارنده ی یونیورسال نیز آشنا باشید. چرا که در غیر این صورت نمی توانید به شکل حرفه ای از نوارهای در اختیارتان استفاده نمایید. معمولا دندانپزشکان با نحوه ی استفاده از نوارهای ماتریکس در طول دوران تحصیلی خود آشنا می شوند. دستیاران دندانپزشکی نیز می توانند با شرکت در دوره های تخصصی دستیاری دندانپزشکی، به راحتی نحوه ی استفاده از نوارهای یاد شده را فرا بگیرند. شما می توانید برای کسب مطالب بیشتر در این خصوص با همکاران ما از وب سایت دکتر کابلی فرشچی در ارتباط باشید.

اخذ راهنمایی های لازم در خصوص نحوه بستن ماتریکس

در قسمت های قبلی سعی داشتیم تا در مورد نحوه بستن ماتریکس توضیحاتی را ارائه دهیم. توجه داشته باشید که امروزه دندانپزشکان جهت ترمیم دندان های آسیب دیده بیماران خود مجبور هستند که از نوار ماتریکس استفاده کنند. همین امر نیز سبب شده است تا نوارهای یاد شده به یکی از پرکاربردترین و مهمترین تجهیزات دندانپزشکی تبدیل شوند. با این حال پیشنهاد می کنیم که همیشه باکیفیت ترین انواع نوار ماتریکس را تهیه نموده و آن را مورد استفاده قرار دهید. از سوی دیگر عدم استفاده صحیح از نوارهای یاد شده می تواند مشکلاتی را برای بیماران به وجود آورد. بنابراین قبل از اینکه تجهیزات مذکور را مورد استفاده قرار دهید، با نحوه بستن ماتریکس از نزدیک آشنا شوید. البته برای این منظور می توانید ویدیوهای متعددی را مشاهده نمایید. دستیاران دندانپزشکی نیز می توانند در طول دوره های آموزشی خود با نحوه استفاده از نوارهای ماتریکس آشنا شده و بهترین خدمات را ارائه دهند.

همچنین شما می توانید جهت کسب راهنمای بیشتر در خصوص استفاده از نوارهای یاد شده، با همکاران ما از وب سایت دکتر کابلی فرشچی در ارتباط باشید. وب سایت پیش روی شما یکی از بهترین شرکت ها در خصوص آموزش دستیاری دندانپزشکی نیز می باشد. بنابراین توصیه می گردد که فرصت را از دست نداده و برای ثبت نام در دوره های دستیاری دندانپزشکی هم اکنون اقدام نمایید. شما می توانید از تجربیات دکتر کابلی فرشچی بهره مند شده و در زمینه شغلی خود پیشرفت قابل توجهی را داشته باشید. متخصصان ما به بهترین شکل ممکن نحوه بستن ماتریکس را برای کارآموزان خود آموزش می دهند. همچنین در نظر داشته باشید که از فروشگاه های شناخته شده اقدام به خرید آنلاین نوارهای ماتریکس نمایید. چرا که در این صورت می توانید مقاوم ترین انواع تجهیزات مذکور را سفارش داده و آنها را در کلینیک دندانپزشکی خود مورد استفاده قرار دهید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

دندان درد بعد از خوردن بستنی

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. […]

سینوس لیفت چیست؟

در طی سال‌ های اخیر افراد بسیاری برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام نموده اند. به همین خاطر هم جراحی سینوس لیفت […]

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

لیفت لثه چیست؟

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر […]

مشاوره و نوبت دهی