مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دندانپزشکی   /   نایت گارد چه کمکی به ما می کند؟

نایت گارد چه کمکی به ما می کند؟

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-08-31 258view 0 comment

نایت گارد یا محافظ شبانه، وسیله ای است که برای جلوگیری از خم شدن و آسیب دیدن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این وسیله، هیچ گونه محدودیتی ندارد و تمامی افراد با هر سن و هر جنسیتی امکان استفاده از آن را دارند.

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند به دندان ها آسیب برسانند. از عوامل خارجی که صدماتی جدی را به دندان ها وارد می کنند، می توان به دندان قروچه اشاره کرد. بسیاری از افراد عادت به ساییدن و فشار دادن دندان های خود بر روی یکدیگر را دارند. گاهی اوقات این میزان فشار به حدی است که می تواند باعث شکسته شدن دندان ها شود.

 

نایت گارد بر روی دندان های بالایی دهان قرار می گیرد. این محافظ باعث می شود تا در صورت فشار دادن دندان ها بر روی یکدیگر، دندان ها هیچ گونه آسیبی نبینند. یکی از نکات مثبت نایت گارد در این است که، یک راه حل مناسب برای سایر بیماری ها نظیر اختلال مفاصل فکی، اختلال مفاصل گیج گاهی و… می باشد.

بسیاری از پزشکان به افرادی که عادت به دندان قروچه در شب دارند، توصیه می کنند تا از نایت گارد استفاده کنند. بسیاری از ورزشکاران نیز برای محافظت از دندان های خود در برابر عوامل مختلف از این وسیله استفاده می کنند.

 

چه زمانی از نایت گارد استفاده می شود؟

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، استفاده از نایت گارد هیچ گونه محدودیتی ندارد. شاید اصلی ترین کاندید برای استفاده از نایت گارد را بتوان افرادی دانست که دندان های خود را به یکدیگر فشار می دهند.

افرادی که دندان های خود را ارتودنسی کرده اند نیز از دیگر افرادی هستند که می توانند از این گارد های شبانه استفاده کنند. اگر به ارتودنسی دندان ها فشاری بیش از اندازه معمول وارد شود در این صورت ممکن است در معرض آسیب های جدی قرار بگیرند.

افرادی که ورزش های رزمی را چه به صورت مبتدی و چه به صورت حرفه ای دنبال می کنند، باید از این ابزار استفاده کنند. استفاده از نایت گارد، مانند سپری در برابر عوامل خارجی، باعث می شود تا به دندان ها صدمه ی جدی وارد نشود.

یکی از مهم ترین مراقبت های ایمپلنت دندان، نگه داری از آن بعد از انجام این عمل می باشد. هرگونه فشار مضاعف و یا بیش از اندازه ای باعث می شود تا ایمپلنت آسیب پذیر شود؛ پس استفاده از نایت گارد، یک راه حل مناسب برای افرادی است که دندان های خود را ایمپلنت کرده اند.

نایت گارد

انواع محافظ دندانی

نایت گارد ها یا محافظ های شبانه، به سه دسته محافظ های آماده، محافظ های سفارشی و محافظ های بول اند بای تقسیم می شوند.

محافظ های آماده: این محافظ ها همان طور که از اسم شان مشخص است آماده هستند. برای استفاده از این محافظ ها نیاز به مراجعه به دندان پزشک و قالب گیری از دندان ها نیست. محافظ های آماده پایین ترین سطح امنیت از دندان ها را در برابر عوامل خارجی دارند و در کنار این مورد نیز قیمت پایینی نیز دارند.

محافظ های سفارشی: بهترین نوع نایت گارد ها را می توان محافظ های سفارشی دانست. این محافظ ها بالاترین سطح امنیت از دندان ها را در برابر عوامل خارجی دارند. قیمت این محافظ ها بسیار بالاتر از سایر محافظ های دندانی است؛ چرا که برای ساخت و طراحی آن نیاز است تا به دندانپزشکی مراجعه نمایید. دندان پزشک بعد از بررسی وضعیت دندان و دهان شما بهترین قالب متناسب با شرایط شما را برایتان طراحی می کند.

محافظ های بول اند بای: سومین دسته از محافظ های شبانه را می توان محافظ های بول اند بای دانست. برای تهیه این محافظ ها، نیاز به مراجعه به دندان پزشک برای طراحی آن ها نیست؛ چرا که برای خرید این محافظ ها کافیست به داروخانه های سراسر شهر مراجعه نمایید.

نکته مهمی که گفتن آن ضروری و واجب است این موضوع است که، بعد از هر بار استفاده از محافظ های شبانه نیاز است تا به خوبی آن را شستشو دهید. بعد از شستشو محافظ های شبانه نیاز است تا آن را درون کیسه های استرلیزه شده قرار دهید. نکته مهم دیگر در این است که مرتب نایت گارد خود را چک کنید تا در صورت آسیب، سریعا آن را تعویض کنید.

 

مدت زمان لازم برای استفاده از محافظ های شبانه

بسیاری از افراد این سوال را دارند که، برای چه مدتی باید از نایت گارد استفاده کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، با توجه به شدت بیماری این موضوع متغیر است. دندان پزشک بعد از بررسی وضعیت شما این مدت زمان را مشخص می کند. اما به طور کلی اکثر افراد برای حل مشکل خود بین 5 تا 10 سال از این گارد ها استفاده می کنند.

نایت گارد بالا یا پایین؟ مسئله این است

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می کند این موضوع است که، استفاده از نایت گارد بالا مناسب تر است یا پایین؟

حقیقت امر این است، تفاوتی ندارد که از نایت گارد برای فک بالا و یا برای فک پایین استفاده شود؛ مهم این است که شما بتوانید نتیجه دلخواه خود را به دست آورید. برخی از عوامل هستند که تاثیر بسیار زیادی در انتخاب این که شما از محافظ های شبانه در فک بالا و یا فک پایین خود استفاده کنید، نقش دارند. با هم این عوامل و فاکتورها را بررسی می کنیم.

راحتی: از آن جایی که شما می خواهید بیش تر طول شبانه روز از این گارد ها استفاده کنید، باید به هنگام استفاده از این گارد ها احساس راحتی کنید. استفاده از گارد های شبانه در فک بالا بسیار راحت تر از فک پایین است؛ چرا که شخص به هنگام استفاده از آن احساس راحتی دارد. اگر در زمره افرادی هستید که برای اولین بار قصد دارید تا از نایت گارد ها استفاده کنید، پیشنهاد ما قرار دادن این گاردها در فک بالاست. نکته مهم دیگر بحث زیبایی است. زمانی که نایت گارد ها در فک پایین قرار می گیرند خیلی در معرض دید سایرین نیستند و همین مورد باعث می شود تا جلوه زشتی را به دندان های شما ندهند.

اگر زیبایی و البته راحتی در استفاده از این گارد ها برایتان فاکتور مهمی است، در طول روز محافظ های دندان را در فک پایین و به هنگام خواب و استراحت آن را در فک بالای خود قرار دهید.

وضعیت دندان: برای تصمیم گیری در خصوص قرار دادن محافظ های دندان بهتر است وضعیت دندان های خود را بررسی کنید. به طور مثال، اگر دندان های فک بالای شما کج و ناهمگون است، نایت گارد را در فک پایینتان قرار دهید.

پیدا کردن یک محافظ خوب

برای یافتن یک نایت گارد خوب و مناسب نیاز است تا به یک سری از عوامل اساسی توجه حداکثری را داشته باشید. اگر می خواهید یک نایت گارد مناسب داشته باشید که در آن احساس راحتی کنید، نیاز است تا به دندان پزشک ماهر مراجعه کنید. دندان پزشک با معاینه و قالب گیری از دندان های شما یک نایت گارد کاملا مناسب را برای شما طراحی می کند. این محافظ درون دندان های شما قرار می گیرد و به خوبی فاصله میان دندان های شما را پر می کند و از ساییده شدن دندان ها بر روی یکدیگر جلوگیری می کند.

اگر یک محافظ شبانه دو خصلت راحتی و البته محافظت از دندان های شما را داشته باشد، می توان گفت این نایت گارد، یک گارد عالی است.

 

چگونگی مراقبت از گارد های شبانه

برای این که بتوان از گارد های شبانه در برابر خراب شدگی محافظت کرد نیاز است تا از یک سری اصول پیروی کرد. قبل از این که بخواهید از محافظ های شبانه استفاده کنید، نیاز است تا دندان های خود را به وسیله دهان شویه و مسواک تمیز کنید؛ بعد از تمیز کردن اجازه استفاده از این گارد ها را دارید.

زمانی که قصد دارید گارد ها را در سرجایشان بگذارید، حتما با آب و صابون این گارد ها را شستشو دهید؛ در این صورت گارد ها برای استفاده بعدی کاملا پاکیزه و به دور از هرگونه آلودگی هستند.

ظرفی که درون آن محافظ های شبانه را نگهداری می کنید، حتما باید دارای دریچه هوا باشند. این دریچه باعث می شود تا هوا درون نایت گارد ها، جریان داشته باشد و هیچ گونه آسیبی به این محافظ ها وارد نشود.

برای این که از تغییر ظاهر نایت گارد ها جلوگیری کنید، نیاز است تا این وسیله را زیر تابش مستقیم آفتاب و همچنین سطوح داغ قرار ندهید. نکته جا افتاده که شاید در ارتباط با آن اطلاعاتی نداشته باشید این است که، هیچ گاه گارد شبانه خود را با آب داغ شستشو ندهید.

برای این که گارد شبانه شما آسیب نبیند و خراب نشود، نیاز است تا در هنگام غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کنید؛ چرا که در غیر این صورت ممکن است گارد شما آسیب ببیند و خراب شود.

از بازی کردن، تا کردن، خم کردن و… نایت گارد خود دوری کنید؛ چرا که این نایت گارد ها از جنس پلاستیک هستند و به راحتی تغییر فرم می دهند.

 

 طول عمر گارد های شبانه

طول عمر نایت گارد ها برای همه افراد یکسان نیست. طول عمر گارد افرادی که عادت به دندان قروچه کردن دارند، بسیار کم تر از سایر افراد است. اما این مورد تنها عامل تعیین کننده طول عمر گارد های شبانه نیست؛ چرا که جنس گارد ها نیز اهمیت بسیار زیادی را در مدت زمان استفاده از گارد ها ایفا می کند. نایت گارد هایی که در لابراتوار ساخته می شوند، عمر بسیار بیش تری نسبت به گارد هایی که در داروخانه ها به فروش می رسند، دارند.

معمولا نایت گارد هایی که کیفیت بالایی دارند، گران تر نیز هستند؛ پس اگر کیفیت برایتان مهم است اصلا سمت گارد های ارزان قیمت نروید. نایت گارد های ارزان قیمت بسیار زود تر از سایر گارد ها خراب می شوند و شما به صورت مداوم باید آن ها را تعویض نمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

لیفت لثه چیست؟

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر […]

ویژگی‌ های یک مسواک خوب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با ویژگی‌ های یک مسواک خوب صحبت کنیم. اهمیت سلامتی دندان ها بر […]

نایت گارد چه کمکی به ما می کند؟

نایت گارد یا محافظ شبانه، وسیله ای است که برای جلوگیری از خم شدن و آسیب دیدن دندان ها مورد استفاده […]

مشاوره و نوبت دهی