مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دندانپزشکی   /   تاثیر سیگار بر دندان

تاثیر سیگار بر دندان

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-07-02 1534view 0 comment

در این مقاله می خواهیم در رابطه با تاثیر سیگار بر دندان صحبت کنیم. کمتر کسی می باشد که از تاثیرات منفی سیگار بر روی بدن آگاهی نداشته باشد. این ماده مضر و سمی اثرات غیر قابل جبرانی را بر روی بدن انسان ها به جای می‌گذارد. هدف ما در این مطلب بررسی تاثیر سیگار بر دندان می باشد. اگر می خواهید در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید و یا اگر فردی هستید که از سیگار استفاده می کنید، بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید. زیرا می خواهیم اطلاعات مفیدی در این زمینه ارائه دهیم و شما را از اثرات غیر قابل جبران این ماده مهلک آگاه سازیم.

سیگار ماده ای مهلک

قبل از پرداختن به تاثیر سیگار بر دندان، بهتر است کمی در رابطه با دیگر اثرات مضر این ماده صحبت کنیم. سیگار می تواند ارتباط مستقیمی با سرطان ریه داشته باشد و اثرات بسیار بدی بر روی ریه های انسان ها بر جای بگذارد. علاوه بر این ها، این ماده سبب بروز بیماری های قلبی نیز در افراد می شود و باعث به وجود آمدن سکته های شدید قلبی نیز می گردد. همچنین ممکن است مرگ را به همراه داشته باشد. نیکوتین موجود در سیگار، ماده ای اعتیاد آور و بسیار مضر می‌ باشد. افرادی که از این ماده استفاده می کنند، خود بر اثرات زیان بار آن آگاهی دارند اما به دلیل اعتیاد آور بودن نیکوتین به این ماده وابستگی پیدا کرده اند و نمی توانند آن را ترک کنند.

یکی از تاثیرات بسیار بدی که سیگار بر روی بدن به جای می گذارد، تاثیر آن بر روی دندان ها می باشد. دندان های بدن عضوی جبران ناپذیر هستند که در صورت بروز مشکل و آسیب، دیگر جبران پذیر نمی باشند. اکثر افرادی که سیگار می کشند، با خرابی دندان و پوسیدگی در این قسمت درگیر هستند.

افراد با کشیدن سیگار سبب می شوند که خون دیگر به داخل دهان جریان پیدا نکند و همین موضوع باعث می شود که باکتری ها در این محل تجمع کنند. البته کشیدن سیگار به همین جا ختم نمی شود و باعث بروز مشکلات دیگری نیز می‌ گردد. مشکلات دیگری که در اثر کشیدن سیگار به وجود می آید، شامل: بد بو شدن دهان، زردی و تغییر رنگ دندان ها، افزایش مدت زمان بهبودی بعد از هر بار جراحی و افزایش ابتلا به سرطان دهان می باشد.

تاثیر سیگار بر دندان

تاثیر سیگار بر دندان و بررسی چگونگی‌ آن

هیچ انسانی نمی تواند منکر تاثیر سیگار بر دندان شود. اثرات مضر این ماده تا پایان عمر با افرادی که آن را استعمال می کنند، هست. پس بهترین راه برای جلوگیری از آن، مصرف نکردن این ماده مهلک می باشد. حال افرادی که از این ماده استفاده می کنند و چندین سال است که در دام اعتیاد به سیگار گرفتار هستند، باید بدانند که چه اثرات زیان باری در انتظارشان است.

تنباکو موجود در سیگار، باعث آسیب رسیدن به دندان های افراد می شود. سیگار سبب می شود دهان افراد توانایی مقابله با عفونت را نداشته باشد. زمانی که دهان نمی تواند با عفونت ها مقابله کند، باکتری ها و پلاک ها در این قسمت افزایش می یابند. این اتفاق سبب می شود که مشکلات زیادی برای دندان ها پیش بیاید که یکی از آن ها زردی دندان ها می باشد. می توان گفت این کم ترین اثری است که مصرف سیگار بر روی دندان ها به جای می گذارد.

تاثیر سیگار بر دندان، به قدری زیاد است که می تواند تا نابودی دندان ها پیش برود.  سیگار می تواند تا حدود زیادی ایمنی بدن را کاهش دهد. با به وجود آمدن این مسئله دیگر بدن نمی تواند در برابر بیماری ها و عفونت های ساده نیز‌ مقاومت کند. ذراتی که در تنباکو سیگار وجود دارد، می تواند باعث سایش دندان های فرد شود و مینای دندان های او را از بین برده و فرد را با مشکل روبه رو سازد. ممکن است زمانی به خود بیایید که دیگر تمام دندان های شما درگیر شده باشد و راهی به جز کشیدن آن ها نداشته باشید.

سیگار ماده ای مهلک می باشد که کافی است تنها یک بار آن را استفاده کنید تا همیشه گرفتار آن شوید. این ماده مضر و زیان بار حتی ارزش یک بار امتحان کردن را ندارد و باید تا جای ممکن از آن دوری کرد.

پاسخ به این پرسش که چرا سیگار برای دندان ها مضر است

شاید برای شما سوال در مورد تاثیر سیگار بر دندان پیش بیاید و اینکه چرا این ماده برای دندان ها مضر می باشد. باید در جواب گفت سیگار کشیدن تنها برای دندان ها و فرد مضر نیست، بلکه این کار سبب نابودی دندان ها و سلامت فرد می شود. با نگاه کردن به آمار های جهانی می توانید به راحتی برای پرسش خود جوابی درست پیدا کنید. بر اساس این آمارها مشخص شده است که ۱۶ درصد افرادی که سیگار مصرف می کنند از نظر دندانپزشکی سلامت بسیار ضعیفی دارند. این آمار دقیقا ۴ برابر افرادی می باشد که سیگار مصرف نمی‌کنند. همچنین بر اساس این آمارها مشخص شده است که بیش از یک سوم افرادی که سیگار مصرف می کنند، حداقل با سه مشکلی که به بهداشت دهان و دندان مرتبط است، درگیر می‌باشند.

افراد زیادی که با مشکلات دهان و دندان درگیر هستند، وقتی به دندان پزشکی مراجعه می کنند مشخص می شود که به صورت مداوم از سیگار استفاده می کنند. البته هستند افرادی که بسیار دیر به دندانپزشک مراجعه کرده و با مشکلات شدید دندانی مواجه می شوند. در بیشتر موارد نمی توان برای آن ها کاری انجام داد و باید دندان خود را به طور کامل بکشند. سیگار می تواند ریشه دندان ها را از بین ببرد و مشکلات بسیار زیاد دهانی را برای فرد ایجاد کند. مشکلاتی که ممکن است هیچ فرد غیر سیگاری اصلا با آن ها مواجه نشود.

تاثیر سیگار بر دندان و اثرات مخرب آن به قدری زیاد و مهلک می باشد که افراد سیگاری تا پایان عمر درگیر این اثرات خواهند بود.

 

 

سیگار دشمن دندان ها

در بالا تا حدودی از تاثیر سیگار بر دندان آگاه شدیم. حال می خواهیم به صورت شفاف تر از این مشکلات پرده برداریم. تاثیرات جدی که تنباکو بر روی دندان های افراد می‌گذارد شامل: قهوه ای و یا زرد شدن دندان ها، تولید کاکولوس یا همان سخت شدن پلاکت ها، خون ریزی لثه، خشکی دهان، پوسیدگی دندان ها می باشد. این موارد در صورت رسیدگی نکردن و قطع نشدن مصرف سیگار، باعث بروز مشکلات بدتر و شدیدتر در دهان و دندان فرد می شود. مشکلاتی که در صورت حاد تر شدن این شرایط پیش می آید شامل: آسیب شدید مینای دندان، از دست دادن دندان ها در اثر پوسیدگی شدید، نیاز بیشتر به انجام دادن روت کانال و … می باشد.

بر اساس تحقیقاتی که پژوهشگران در این زمینه کرده اند و بررسی هایی که بر روی تاثیر سیگار بر دندان ها داشته اند به این نتیجه رسیده اند که هر زن سیگاری، هر ده سال یکبار ۱،۵ دندان خود را از دست می دهد. مردان آمار وحشتناک تری دارند، هر مرد سیگاری، هر ده سال ۹،۲ از دندان های خود را از دست می دهد.

تاثیر سیگار بر دندان ها به قدری شدید و مضر می باشد که می توان گفت در کنار مشکلات قلبی و ریوی افراد سیگاری، مشکلات دندانی نیز یکی از شایع ترین این مشکلات می باشد. شما نمی توانید فرد سیگاری پیدا کنید که از مشکلات شدید دندانی رنج نبرد. حتی اگر این افراد به دندان های خود مرتب نیز رسیدگی کند، باز هم با این مشکلات دست به گریبان هستند.

 

جمع بندی در رابطه با تاثیر سیگار بر دندان ها

در بالا در رابطه با تاثیر سیگار بر دندان های افراد صحبت کردیم. اثرات سیگار به قدری خطرناک می باشد که می تواند بر روی افراد دیگر‌ نیز اثر بگذارد. نیاز نیست شما سیگار بکشید؛ اگر برای مدتی با یک فرد سیگاری در محیطی بسته باشید، تمام اثرات مضر این ماده بر روی شما نیز تاثیر خود را می گذارد. پس تا جایی که ممکن است باید از این ماده سمی و مهلک دوری کرد تا بدن کمتر در معرض آسیب آن قرار بگیرد. اگر شما نیز فردی هستید که سیگار می کشید و تصمیم به ترک آن ندارید، بهتر است چند توصیه دندانپزشکی را حتما رعایت کنید.

استفاده از دهانشویه های قوی سبب می شود که تا حدودی باکتری های موجود در دهان از بین بروند. استفاده از نخ دندان به صورت مرتب و روزانه نیز بسیار تاثیرگذار می باشد. حتما در زمان مراجعه به دندانپزشک او را از سیگاری بودن خود مطلع سازید. به این ترتیب دندانپزشک با بررسی اجمالی تر، می تواند شما را از وجود بیماری های دیگر نیز مطلع کند. هر چقدر این مشکلات زودتر و سریع تر تشخیص داده شوند، احتمال دارد که از بروز مشکلات جدی و خطرناک تر در آینده جلوگیری شود.

در نظر داشته باشید مشکلاتی که سیگار برای بدن فرد به وجود می آورد، مشکلات خطرناک و جدی می باشد که تا پایان عمر افراد را درگیر خواهد کرد. پس چه بهتر که از همان ابتدا این ماده سمی را وارد بدن مان نکنیم و از به وجود آمدن مشکلات جدی و خطرناک برای ریه، قلب، دندان ها و کلیه اعضای بدن مان جلوگیری به عمل آوریم.

در بالا سعی شد تا حدودی در رابطه با تاثیر سیگار بر دندان ها صحبت شود تا شما را در رابطه با این ماده خطرناک آگاه سازیم‌. به امید روزی که دیگر هیچ فرد سیگاری در دنیا وجود نداشته باشد و همه از تاثیرات زیان بار این ماده آگاهی داشته باشند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

دندان درد بعد از خوردن بستنی

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. […]

سینوس لیفت چیست؟

در طی سال‌ های اخیر افراد بسیاری برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام نموده اند. به همین خاطر هم جراحی سینوس لیفت […]

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

لیفت لثه چیست؟

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر […]

مشاوره و نوبت دهی