مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دندانپزشکی   /   دندان درد بعد از خوردن بستنی

دندان درد بعد از خوردن بستنی

دکتر علی کابلی فرشچی 2024-05-08 92view 0 comment

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. محرک‌ های خارجی می‌ توانند به لایه‌ های حساس دندان آسیب برسانند و موجب حساسیت دندان‌ ها نسبت به خوراکی‌ های سرد گردند.

 برخی از دلایل اصلی دندان درد بعد از خوردن بستنی و نوشیدنی‌ های سرد عبارتند از:

فرسودگی مینای دندان

از لایه‌ های سخت دندان که جزء بیرونی‌ ترین لایه‌ های دندان محسوب می‌ شود، باید به مینای دندان اشاره داشت. مینای دندان گاهی توسط اسید ها فرسایش پیدا می‌ کند و حساسیت دندان‌ ها را به هنگام خوردن بستنی، افزایش می‌ دهد. 

نازک شدن لثه‌ ها

نازک شدن لثه‌ ها منجر به نمایان شدن ریشه‌ های دندان می‌ شوند. به همین خاطر هم با قرار گرفتن دندان در معرض سرمای شدید، دندان‌ ها شروع به درد گرفتن می‌ نمایند. در برخی مواقع، دندان درد بعد از خوردن بستنی نیز ممکن است، ناشی از آسیب ریشه دندان باشد.

آسیب دندان

شروع دندان درد می‌ تواند از یک خراشیدگی جزئی بر روی سطح دندان یا یک حفره کوچک شروع شود. از جمله دلایلی که سبب می‌ شود بر روی سطح دندان حفره ایجاد شود، باید به مسواک زدن تهاجمی اشاره داشت. عادت بیش از حد تهاجمی مسواک زدن، باعث می‌ شود تا لثه‌ ها ملتهب شده و عقب نشینی نمایند.

معمولاً در مواقع دندان درد بعد از خوردن بستنی، اعصاب درون اتاقک پالپ دندان به مغز هشدار می‌ دهند که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. با این وجود از بین رفتن سریع دندان درد بعد از خوردن بستنی یا خوراکی‌ های سرد، اغلب نشان دهنده مشکل عمده نیست؛ این امر می‌ تواند به خودی خود کاهش پیدا نماید. اما هنگامی که دندان درد بعد از خوردن بستنی همچنان ادامه پیدا نماید، می‌ تواند نشان دهنده آسیب شدید به بافت‌ های عصبی در داخل دندان باشد.

دندان درد بعد از خوردن بستنی

نحوه رفع مشکل حساسیت دندان درد بعد از خوردن بستنی

برای رفع مشکل حساسیت دندان، اولین قدم این است که مشخص شود چه چیزی باعث ایجاد این مشکل می‌ گردد. چندین علت زمینه‌ ای سبب تحریک دندان‌ های حساس شما می‌ شوند. این موارد شامل پوسیدگی، فرسایش، حفره‌ های دندان و یا از بین رفتن مینای دندان هستند. هنگامی که علت اصلی حساسیت دندان مشخص شود، روش‌ های مختلفی برای درمان آن از سوی دندانپزشکان در نظر گرفته می‌ شود. گزینه‌ های درمانی شامل خمیر دندان‌ ها یا ژل‌ های دندانی حساسیت زدا هستند. در صورتی که مشکل حساسیت دندان و دندان درد بعد از خوردن بستنی یا خوراکی‌ های سرد شدید باشد، برخی از درمان‌ ها داخل مطب انجام می‌ شود. درمان‌ داخل مطب شامل فلوراید تراپی یا باندینگ دندانی است. این روش موجب تقویت لایه‌ های محافظ دندان شده و به کاهش اسیدیته در دهان کمک می نماید. به طور کلی اگر تشخیص دقیق و درمان حساسیت دندان به موقع انجام شود، قطعاً مشکلات آزار دهنده ای مانند دندان درد، از بین خواهد رفت. 

 

راهکارهایی برای کاهش دندان درد بعد از خوردن بستنی

بستنی از خوراکی‌ های خوشمزه ای است که در فصل تابستان، اکثر افراد آن را مصرف می کنند. بستنی، منبع غنی از کلسیم و سایر مواد مغذی حیاتی برای بدن است. کلسیم موجود در آن نیز برای رشد و حفظ دندان‌ ها ضروری است. اما اغلب بستنی‌ ها، مملو از قند هستند. همان طور که خود نیز می‌ دانید، مصرف خوراکی‌ های شیرین منجر به تولید اسیدهایی می‌ شوند، که سبب فرسایش سطح دندان‌ ها می‌ گردند. در نتیجه خطر ایجاد حفره‌ های دندانی را افزایش می‌ دهند و موجب بروز دندان درد بعد از خوردن بستنی می‌ شوند. افرادی که در هنگام مصرف بستنی احساس ناراحتی می‌ کنند، ممکن است مشکلات زمینه‌ ای مثل پوسیدگی دندان، عقب رفتگی لثه یا فرسودگی مینای دندان داشته باشند.

رعایت بهداشت دهان و دندان می‌ تواند به پیشگیری از دندان درد بعد از خوردن بستنی کمک بسیاری کنند. با این حال اگر همچنان با رعایت بهداشت دهان و دندان، دچار دندان درد می‌ شوید، بهتر است به جای گاز گرفتن بستنی آن را لیس بزنید. شما می‌ توانید اثرات منفی این خوراکی را محدود کنید. به منظور محافظت از دندان‌ های خود در برابر آسیب‌ های احتمالی ناشی از مصرف بستنی، بهتر است آن را در مقادیر متوسط مصرف کنید. همچنین برای کاهش حساسیت دندان، باید بستنی‌ هایی را انتخاب کنید که بدون شکر هستند، یا حاوی مقدار کمی شکر می‌ باشند. در نهایت پس از خوردن بستنی‌ های حاوی قند، برای از بین بردن مواد قندی موجود در حفره دندان‌ ها توصیه می‌ شود که دندان‌ ها و دهان خود را با آب بشویید و یا آدامس بدون قند بجوید.

درمان های خانگی دندان حساس به سرما

برای کاهش حساسیت دندان نسبت به سرما، ابتدا باید برخی درمان های خانگی را انجام دهید. مهم‌ ترین نکته برای کاهش حساسیت دندان، محدود نمودن مصرف غذاهای سرد و خشک است. چرا که در بیشتر مواقع، دندان درد بعد از خوردن بستنی یا نوشیدنی های سرد اتفاق می‌ افتد. به هنگام خوردن مواد غذایی سرد مانند بستنی، باید از گاز زدن آن اجتناب نمود. بهتر است برای کاهش دندان درد بعد از خوردن بستنی، از مسواک‌ های نرم و لطیف استفاده کنید. زیرا مسواک‌ های زبر و سفت، سبب آسیب رساندن به مینای دندان می‌ شوند و در نتیجه دندان درد را بیشتر می کنند. استفاده مداوم از نخ دندان برای دندان‌ های حساس، موجب کاهش حساسیت دندان‌ ها نسبت به سرما می‌ شود. یکی از درمان‌ های خانگی فوری برای کاهش دندان درد بعد از خوردن بستنی، استفاده از خمیر دندان‌ های مخصوص است. با قرار دادن خمیر دندان به صورت مستقیم بر روی دندان، می‌ توان درد دندان را تا حد زیادی کاهش داد.

پزشکان طب سنتی نیز برای کاهش درد و حساسیت دندان نسبت به سرما، روغن‌ های طبیعی و برخی خوراکی‌ های دیگر را پیشنهاد می‌ دهند. از نمونه روغن‌ هایی که تا حد زیادی می‌ تواند حساسیت دندان نسبت به سرما را کاهش دهد، باید به روغن نارگیل، روغن کنجد و روغن میخک اشاره داشت. برای تاثیرگذاری بیشتر این روغن‌ ها بر روی دندان‌ ها، بهتر است روغن را درون دهان خود نگه دارید و سپس پس از گذشت 5 دقیقه دهان خود را بشویید. سیر تازه نیز از دیگر خوراکی های کاهش دهنده‌ درد دندان است. با قرار دادن سیر رنده شده بر روی دندان های حساس، می‌ توان درد دندان را تسکین بخشید.

 

نکاتی برای غلبه بر دندان درد بعد از خوردن بستنی 

از جمله توصیه‌ هایی که توسط وزارت بهداشت برای غلبه بر دندان درد بعد از خوردن بستنی وجود دارد، باید به استفاده از خمیر دندان‌ های مخصوصی که برای دندان‌ های حساس تولید شده اند اشاره داشت. خمیر دندان‌ های مخصوص دندان‌ های حساس، حاوی موادی هستند که موجب کاهش حساسیت‌ دندان می‌ شوند و در نتیجه به کاهش درد نیز کمک می‌ کنند. ضمن اینکه این نوع خمیر دندان‌ ها نوعی لایه محافظ بر روی تمامی دندان‌ ها ایجاد می‌ کنند و از آنها در مقابل خوراکی‌ های شیرین و اسیدی محافظت می‌ نمایند. 

به هنگام دندان درد بعد از خوردن بستنی، بهتر است از مسواک‌ های نرم استفاده کنید. مسواک‌ هایی با موی نرم، برای تمیز کردن دندان‌ ها گزینه ای عالی هستند؛ زیرا به مینای دندان آسیب نمی‌ رسانند. استفاده از پودر فلوراید نیز، می‌ تواند موجب تقویت مینای دندان شود و حساسیت دندان را نسبت به خوراکی‌ ها و نوشیدنی‌ های سرد کاهش دهد. در نهایت اجتناب کردن از غذاهای اسیدی و شیرین سبب می‌ شود تا پوسیدگی و حساسیت دندان‌ ها کمتر شود. پس بهتر است برای پیشگیری از دندان درد، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

 

جمع‌ بندی

دندان‌ هایی که نسبت به سرما حساس هستند، قطعاً بعد از خوردن نوشیدنی‌ های سرد یا بستنی دچار یک وضعیت آزاردهنده می‌ شوند. دندان درد بعد از خوردن بستنی و یا خوراکی‌ های سرد، کیفیت زندگی شخص مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. بیشتر افرادی که به دندان درد مبتلا می‌ شوند، افرادی هستند که دندان‌ های حساس به سرما دارند. این اشخاص همیشه از درد دندان ترس دارند و گاهی از مسواک زدن نیز پرهیز می‌ نمایند. این موارد باعث می‌ شوند تا مشکلات دندان بسیار جدی‌ تر شوند.

بنابراین پس از آشامیدن نوشیدنی‌ های سرد یا میل کردن مواد غذایی خنک اگر در دندان خود درد احساس می‌ کنید، بهترین راه مراجعه به دندانپزشک است. دندانپزشک ابتدا علت حساسیت دندان نسبت به سرما را بررسی می‌ کند و سپس با توجه به علائم ظاهر شده در لثه و مینای دندان‌، راهکار مناسب درمان دندان درد را پیشنهاد می‌ دهد. پس در صورت بروز هرگونه علائم و شروع دندان درد، در وهله اول بهترین گزینه مراجعه به پزشک می‌ باشد. 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

دندان درد بعد از خوردن بستنی

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. […]

سینوس لیفت چیست؟

در طی سال‌ های اخیر افراد بسیاری برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام نموده اند. به همین خاطر هم جراحی سینوس لیفت […]

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

لیفت لثه چیست؟

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر […]

مشاوره و نوبت دهی