مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

بلیچینگ

بلیچینگ از جمله جدیدترین و بهترین خدمات دندانپزشکی می باشد که به منظور سفید کردن دندان و رفع بد رنگی به انجام می رسد. گفتنی است که این روش تاثیر ایده آل و مطلوبی بر شفافیت، زیبایی و همچنین سلامت دندان ها دارد. با کمک آن افراد می توانند لبخند زیباتری را به خودشان هدیه دهند. کما اینکه لبخند زیبا تاثیر مطلوبی بر زیبایی کل چهره می گذارد. همچنین اعتماد به نفس افراد را افزایش داده و به همین دلیل در سالیان گذشته بسیار مورد توجه واقع شده است. به دلیل اهمیت این موضوع و همچنین مزایای این روش در این نوشته بر آن هستیم تا از بلیچینگ دندان بیشتر بگوییم. پس همراه ما باشید.

 

 

بلیچینگ، مزایا و معایب

امروزه افراد بیشتر از هر زمان دیگری به دنبال پیدا کردن یک روش مطمئن برای سفید کردن دندان ها هستند. چرا که اصلاح طرح لبخند زیبا امروز بیش از هر زمان دیگری ارزش و اهمیت پیدا کرده است.

در همین زمینه گفتنی است شواهد امر گواه آن است که بالغ بر ۵۰ درصد مردم جامعه به دنبال سفید کردن دندان هایشان هستند و این آمار در جامعه ی زنان بیشتر نیز می باشد. ناگفته نماند که امروزه ۶ نفر از هر ۱۰ نفر معتقد هستند که با سفید تر کردن دندان هایشان زیباتر خواهند شد و این چنین اعتماد به نفس شان افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین تحقیقات ثابت کرده اند که دندان سفید و لبخند زیبا یکی از اولین چیزهایی است که افراد در اولین ملاقات به آن توجه نشان می دهند. از این رو رسیدگی به وضع ظاهری دندان ها و سفید کردن آنها از جمله ساده ترین و در دسترس ترین روش هایی است که با کمک آن می توان وضعیت ظاهر را بهبود بخشید و تاثیر مثبتی بر روی آن گذاشت.

چه عواملی باعث تغییر در رنگ دندان می شود؟

در واقع عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند بر رنگ دندان ها اثرگذار باشند. استعمال دخانیات، افزایش سن، عوامل ژنتیکی و وراثتی، نوشیدن برخی از نوشیدنی ها، مصرف بعضی از مواد غذایی، مصرف داروهای خاص و… از جمله مهمترین این عوامل به حساب می آیند. گفتنی است که در میان تمامی این عوامل مصرف چای، استعمال دخانیات از جمله سیگار و نوشیدن قهوه بیش از سایرین اثر گذار هستند.

ژنتیک و عوامل وراثتی نیز در این امر موثر می باشند. کما اینکه بعضی از افراد به دلیل ژنتیک نسبت به دیگران دندان های سفیدتری دارند.

در این بین از وجود برخی از بیماری ها نمی توان چشم پوشی کرد. کما اینکه مصرف بعضی از داروها می تواند بر رنگ دندان ها اثر گذار باشد و تا حد زیادی آن را تغییر دهد.

در رابطه با سیگار کشیدن نیز باید گفت که این عامل بر زردی دندان ها تاثیرگذار است و کما اینکه لکه های ایجاد شده توسط نیکوتین می توانند بین ۱ الی ۳ ماه  بر روی دندان باقی بمانند و حتی با کمک مواد سفید کننده هم از بین نروند. گفتنی است که مصرف تنباکو نیز می تواند زردی دندان را تشدید کند و به از دست رفتن سفیدی دندان ها منجر گردد.

در همین زمینه ناگفته نماند که کهولت سن بر رنگ دندان ها اثرگذار می باشد. کما اینکه مینای دندان با بالا رفتن سن نازک تر شده و همین به عاملی برای دیده شدن زردی دندان منجر می گردد. از هر ۱۰ نفر دست کم ۹ نفر به دلیل بالا رفتن سن دچار تغییر رنگ دندان می شوند. اما خبر خوش این است که با کمک بلیچینگ می توان زردی دندان ناشی از کهولت و بالا رفتن سن را رفع نمود.

 

 

بلیچینگ چگونه اثر می گذارد؟

در این روش رنگ دانه های رسوب شده که بر روی دندان قرار گرفته اند مورد هدف قرار می گیرند. دندانپزشک با کمک مواد بلیچینگ این رنگ دانه ها را اکسید می کند و آنها را از بین می برد. لازم به ذکر است که ماده بلیچینگ بر عاج دندان و همچنین بر نواحی تحتانی مینا اثر می گذارد و اینچنین رنگدانه ها را رفع نموده و باعث روشن تر شدن و سفید تر شدن دندان می شود.

البته نکته ی مهمی که در اینجا وجود دارد و ذکر آن خالی از لطف نیست این است که ترمیم های دندانی را به هیچ عنوان نمی توان با کمک مواد بلیچینگ سفید کرد. پس چنانچه لمینت، پر شدگی و روکش بر روی دندان شما وجود دارد سفید نمودن آن با مواد بلیچینگ فقط باعث می شود تا بخش های ترمیم شده دندان شما تیره تر به نظر برسند و در نهایت جلوه ی مطلوبی به خود نگیرند.

از این رو این کار ممکن است باعث شود تا شما مجبور شوید پس از سفید کردن دندان هایتان ترمیم ها را نیز تعویض نمایید. پس اگر قصد بلیچینگ دارید ابتدا این کار را انجام دهید و سپس ترمیم ها را تعویض کنید. در واقع بهتر است تا شما پیش از ترمیم دندان بلیچینگ را انجام دهید.

در سوی دیگر ذکر این نکته خالی از لطف نیست که لایه عاج در زیر مینا قرار دارد و رنگ آن با افزایش سن تیره تر می شود. لذا اگر دندان ها را بیش از حد بلیچینگ کنید این کار ممکن است باعث شود تا مینای دندان تان شفاف و نازک شده و رنگ تیره عاج دندان تان بیشتر به چشم بیاید.

بلیچینگ چه مزایا و فوایدی دارد؟

– بلیچینگ باعث سفیدتر شدن دندان ها می شود و لبخند را زیبا تر می کند. از این رو به چهره جلوه می بخشد و در نهایت اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد.

– بیلچینگ باعث می شود تا رنگ دندان سفید و یک دست شده و تمامی لکه هایی که بر روی آن قرار گرفته اند از بین بروند.

– اگر به تازگی بلیچینگ انجام داده باشید، ممکن است لکه های سفیدی بر روی دندان تان ظاهر شوند. اما نگران نباشید پس از گذشت مدتی رنگ دندان ها یک دست خواهد شد.

– در بعضی از موارد ممکن است برای سفید نمودن دندان ها به درمان هایی از جمله روکش و لمینت و… فکر کرده باشیم. این در حالی است که بلیچینگ گزینه ای ارزان تر و مقرون به صرفه می باشد.

– هیچ روشی مانند بلیچینگ نمی تواند رنگ همه ی دندان ها را دستخوش تغییر کرده و همه ی آنها را به صورت یک دست سفید نماید.

 

 

آیا ممکن است بلیچینگ به دندان ها آسیب برساند؟

پاسخ به این سوال مثبت است. اما باید گفت که آسیب در صورتی رخ می دهد که دندانپزشک حاذق و ماهر نباشد. همچنین استفاده کردن از مواد بی کیفیت و نامرغوب می تواند این مشکل را تشدید نماید. اما به هیچ عنوان جای نگرانی نیست چون اگر دندانپزشک به کار خودش واقف باشد و همچنین از مواد مرغوب و با کیفیتی برای این کار استفاده نماید، درصد خطا و آسیب تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

به منظور انجام صحیح و اصولی بلیچینگ می توانید به مرکز دندانپزشکی دکتر کابلی مراجعه نمایید.

این فرآیند تا چه اندازه می تواند باعث سفیدی رنگ دندان شود؟

در مرحله ی اول لازم است تا علت تغییر رنگ دندان ها تشخیص داده شود. سپس پزشک از فرد می خواهد تا انتظارات و توقعاتش را بیان کند و همچنین میزان مطلوب تغییر رنگ دندان را تعیین نماید. به عبارتی لازم است تا فرد تعیین کند که دندان هایش تا چه حد سفید شوند.

آیا او انتظار دارد تا دندان ها به بالاترین میزان سفیدی برسند؟

آیا صرفا قصد دارد تا دندان ها به رنگ نرمال و طبیعی خودشان بازگردند؟

در همین زمینه ناگفته نماند که توقعات فرد میزان سفیدی دندان را تعین می کند. اما چنانچه فرد بالاترین حد سفیدی را مدنظر داشته باشد و توقع داشته باشد تا دندان هایش بیش از حد سفید شوند شاید نتوان با کمک بلیچینگ به این انتظار پاسخ داد. گفتنی است که B1 بالاترین و روشن ترین رنگی که با کمک بلیچینگ می توان به آن دست یافت. که این رنگ در محدوده رنگ طبیعی دندان قرار می گیرد.

 

 

 

تاثیرات این فرآیند تا چه مدت باقی می مانند؟

اگر قصد دارید بلیچینگ انجام دهید همیشه به خاطر داشته باشید که تاثیرات بجا مانده از بلیچینگ دائمی و همیشگی نیستند. چرا که دندان های شما دوباره در معرض مصرف داروها، مصرف مواد غذایی، مصرف نوشیدنی ها و… قرار خواهند گرفت و دچار تغییر رنگ خواهند شد. کما اینکه فرآیند تغییر رنگ دندان در افرادی که بیشتر قهوه و چای مصرف می کنند و یا داروهای خاصی را استفاده می نمایند سریع تر نیز می باشد.

اما افراد محتاط تر، افرادی که کمتر نوشیدنی مصرف می کنند و افرادی که داروی خاصی را استفاده نمی کنند می توانند از فرآیند بلیچینگ توقع ماندگاری بیشتر را داشته باشند.

نکته ی مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که افراد باید آگاه باشند و بعد از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی دهانشان را شستشو دهند و حتما مسواک بزنند. در واقع بعد از بلیچینگ بهداشت دهان شما باید در راس کارهای روزمره قرار بگیرد و به هیچ عنوان مورد اهمال و غفلت واقع نگردد. مسواک زدن دست کم دو مرتبه در روز و استفاده روزانه از نخ دندان از جمله اقداماتی است که افراد حتما باید آن را مرتبا در طول روز به انجام برسانند. همچنین استفاده کردن از خمیر دندان های سفید کننده توصیه می شود. افراد می توانند یک الی چهار مرتبه در طول هفته خمیر دندان سفید کننده استفاده کنند. و تنها در صورت رعایت تمامی موارد ذکر شده می توان از بلیچینگ دندان توقع ماندگاری طولانی تر داشت. با این حال بلیچینگ یک روش دائمی برای سفید کردن دندان نیست.

مهمترین اقدامات بعد از بلیچینگ

هر شش ماه یکبار بعد از بلیچینگ نیاز است تا افراد به دندان پزشکی مراجعه نموده و دندان هایشان را چکاپ نمایند. ناگفته نماند که اگر فرد سیگار می کشد و یا از داروهای خاصی استفاده می کند حتما نیاز دارد تا زودتر از موعد ۶ ماه به پزشک مراجعه کند و فرآیند چکاپ را زودتر به انجام برساند.

بعد از بلیچینگ دندان انجام چه مراقبت هایی الزامی است؟

 • بلافاصله بعد از انجام بلیچینگ فرد باید لثه خودش را با آب ولرم شستشو دهد. همچنین الزامی است تا برای جلوگیری از التهاب لثه آن را ماساژ داد.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از انجام بلیچینگ بهتر است تا افراد از مصرف غذاها و یا مواد غذایی حاوی رنگدانه پرهیز کنند. گفتنی است که در صورت مصرف مواد غذایی حاوی رنگدانه چنانچه این مواد با دندان شما برخورد کرد بهتر است تا سریعا آن را با آب شستشو دهید.
 • تا جای ممکن از نوشیدن چای، قهوه و نوشابه خودداری کنید. این مواد غذایی رنگ دندان را دستخوش تغییر می کنند.
 • تا جای ممکن از مصرف مواد غذایی سرد و یا مواد غذایی اسیدی خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان باید در راس فعالیت های روزمره قرار بگیرد. دست کم دو بار مسواک زدن در طول روز و همچنین کشیدن نخ دندان از جمله فعالیت هایی هستند که برای رعایت بهداشت دندان الزامی می باشند.
 • اگر بلیچینگ می کنید، باید دور استعمال دخانیات را یک خط قرمز بکشید. بهتر است بدانید کشیدن سیگار و قلیان عامل اصلی تغییر رنگ دندان است.
 • بهتر است تا چند روز اول بعد از بلیچینگ از خمیر دندان مخصوص و یا خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید. این ماده به دندان های شما کمک می کند تا کمتر دچار حساسیت شوند. همچنین اگر دچار حساسیت شدید این خمیر دندان آن را برای شما برطرف خواهد کرد.
 • بهتر است تا یک هفته بعد از بلیچینگ به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز مشکل وی آن را برای شما رفع نماید.

 

بلیچینگ چه معایبی دارد؟

 1. رنگ سفید حاصل از بلیچینگ دائمی نیست و رنگ دندان های شما بعد از مدتی بسته به نوع و جنس دندان و همچنین رژیم غذایی تان دستخوش تغییر خواهد شد. همانطور که قبل تر گفته شد غذاهای حاوی رنگ دانه، نوشیدنی ها و همچنین دخانیات بر رنگ دندان شما اثر گذار خواهند بود.
 2. بلیچینگ می تواند در بعضی از افراد ایجاد حساسیت بکند. البته این حساسیت دائمی نیست و بعد از مدتی رفع می گردد.
 3. نتیجه ای که این روش دارد قابل پیش بینی نخواهد بود. گفتنی است که سن، لک های موجود بر مینای دندان و همچنین وراثت می توانند بر نتیجه این روش اثرگذار باشند.

 

 

هزینه انجام بلیچینگ چقدر است؟

تعداد جلسات، جنس و نوع مواد استفاده شده، مهارت دندانپزشک و… از جمله عواملی هستند که هزینه نهایی بلیچینگ را تعیین می کنند.

 

جمع بندی و نتیجه گیری:

 • به منظور سفید کردن دندان و رفع بد رنگی آن از بلیچینگ استفاده می کنند.
 • با کمک این روش افراد می توانند لبخند زیباتری را به خودشان هدیه دهند.
 • در این روش رنگ دانه های رسوب شده مورد هدف قرار می گیرند. دندانپزشک با کمک مواد بلیچینگ این رنگ دانه ها را اکسید می کند و آنها را از بین می برد.
 • برای اجرای صحیح و اصولی بلیچینگ حتما به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه بفرمایید. مرکز دندانپزشکی دکتر کابلی با برخورداری از کادری مجرب و همچنین با استفاده از مرغوب ترین متریال دندانپزشکی بهترین و به صرفه ترین خدمات را به شما ارائه خواهد داد.
مشاوره و نوبت دهی