مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

زیبایی

این روز ها همه ی افراد ترجیح می دهند تا لبخند زیباتری داشته باشند. به همین دلیل آنها دست به دامان روش های مختلف و بعضا متفاوتی می شوند. دندانپزشکی زیبایی از جمله خدماتی است که به مدد استانداردترین و بهترین روش های ممکن در صدد است تا افراد را به این خواسته برساند.

دندانپزشکی زیبایی شاخه های مختلفی دارد و خدمات متفاوتی را نیز ارائه می نماید. در این مقاله از خدمات دندانپزشکی زیبایی بیشتر خواهیم گفت.

دندانپزشکی زیبایی | بهترین روش برای زیباسازی لبخند

دندانپزشکی زیبایی به هدف زیباتر کردن دندان ها و در راستای زیباتر ساختن لبخند خدمات مختلفی را ارائه می کند. کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، روکش دندان، بلیچینگ دندان، لمینیت و… از جمله مهمترین خدماتی هستند که در حوزه دندانپزشکی زیبایی ارائه می شوند.

لازم به ذکر است که بهبود سلامت دندان ها، بهبود بافت لثه و بهبود بعضی از بیماری های دهان و دندان نیز در این حوزه از دندانپزشکی جای می گیرند.

 

 

اصلاح طرح لبخند

برخورداری از لبخند زیبا و جذاب حق همه ی افراد است. گفتنی است که هماهنگی میان اجزای صورت و فک می تواند این مهم را ایجاد نماید. همچنین این آیتم روحیه افراد را تقویت نموده و تاثیر به سزایی بر روی اعتماد به نفس می گذارد. در سوی دیگر تحقیقات ثابت کرده اند که لبخند زیبا بر روی موفقیت افراد نیز اثرگذار است و به همین دلیل این مهم از بزرگترین دارایی های یک شخص به حساب می آید.

کما اینکه جلب اعتماد دیگران تا حد زیادی در گرو زیبا و خواستنی بودن می باشد. این مهم جز با ظاهر و لبخند زیبا به دست نمی آید. به همین دلیل به هیچ عنوان دور از ذهن و عجیب نیست که افراد روز به روز بیشتر طالب برخورداری از لبخند زیبا شوند. می توان اینگونه گفت که علاقه به زیبایی در ذات انسان ها نهفته می باشد.

ناگفته نماند که از بین بردن شکستگی های موجود در دندان ها، از بین بردن پوسیدگی های دندانی، تغییر دادن رنگ دندان ها، ایجاد هماهنگی در خطوط لثه، هماهنگ نمودن لبه دندان ها، از بین بردن فاصله های دندانی و… از جمله روش هایی هستند که در راستای ایجاد لبخند زیبا به کار برده می شوند.

با توجه به تمامی این مزایا به شما پیشنهاد می دهیم که به هدف اصلاح طرح لبخند و استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی به مرکز دندانپزشکی دکتر کابلی مراجعه نمایید.

 

ونیر کامپوزیت دندان

این فرآیند نوعی درمان زیبایی است که با استفاده از آن می توان از دندان هایی سالم تر و سفید تر برخوردار شد. گفتنی است که ونیر کامپوزیت نازک است و از متریال خاص و با کیفیتی تولید می شود و سپس پزشک آن را بر روی دندان ها می چسباند.

 

 

 

 

ونیر کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

به منظور اجرای این فرآیند نیازی نیست تا قالب گیری انجام شود. از این رو نیازی به ارسال به لابراتوار وجود ندارد.

در سوی دیگر لایه کامپوزیتی که بر روی دندان واقع می شود، آنقدر نازک و ظریف است که به هیچ عنوان لازم نیست تا برای قرار دادن آن بر روی دندان سطح بیرونی دندان تراش داده شود.

ونیر کامپوزیت، از جمله محافظه کارانه ترین روش های درمانی در حوزه دندانپزشکی می باشد. این فرآیند با حداقل تراش ممکن به انجام می رسد و تنها در یک جلسه قابل انجام می باشد.

آیا ونیر کامپوزیت شکننده است؟

این لایه نازک با کمک یک چسب مخصوص به سطح بیرونی دندان چسبانده می شود. به همین دلیل استحکام زیادی دارد و به راحتی شکسته نمی شود. البته باید گفت که افراد بعد از درمان ونیر کامپوزیت باید از جویدن و یا گاز زدن اجسام خیلی سخت خودداری نمایند.

 

آیا ونیر کامپوزیت یک درمان دائمی است؟

در این روش ابتدا سطح بیرونی دندان تمیز می شود. سپس پزشک ماده خمیری کامپوزیت را آماده می کند و آن را بر روی سطح بیرونی دندان می چسباند. این ماده توسط نور مخصوص بر روی سطح بیرونی دندان چسبانده  می شود. ونیر کامپوزیت لایه ای دائمی است و به راحتی از بین نمی رود به همین دلیل می توان آن را یک درمان دائمی دانست.

 

دندانپزشکی زیبایی و موارد استفاده از ونیر کامپوزیت

 • به منظور بهبود و ترمیم دندان هایی که شکسته شده اند.
 • برای اصلاح دندان هایی که در اثر سایش کوتاه شده اند.
 • برای اصلاح تغییر رنگ دندان ها، مخصوصا دندان هایی که با روش سنتی نمی توان آنها را سفید کرد.
 • برای بهبود دندان هایی که فرسوده شده اند.
 • برای بهبود دندان هایی که آسیب مختصر (از جمله ترک های جزئی) دیده اند.
 • به منظور مرتب نمودن دندان های نامرتب
 • بهبود و اصلاح دندان های ناهموار
 • از بین بردن فواصل جزئی در میان دندان ها

 

لمینیت دندان

لمینیت از جمله موثرترین و استاندارد ترین روش های درمانی، در حوزه دندانپزشکی زیبایی می باشد. این متریال لایه نازکی از جنس سرامیک است که با کمک آن می توان ظاهر طبیعی دندان ها را بازسازی نمود و انعطاف و استحکام مینای دندان را بازیابی کرد.

در سوی دیگر لمینیت باعث می شود تا فرد لبخند زیباتری داشته باشد و اینگونه ظاهر بهتری را از خود به نمایش بگذارد. با این تفاسیر این فرآیند از استاندارد ترین و شیک ترین فرآیندهایی است که افراد می توانند با کمک آن دندان هایی مرتب و بی عیب و نقص را از آن خود نمایند. ناگفته نماند که لمینیت به دلیل زیبایی و استحکام قابل توجه از جمله بهترین و سرآمد ترین روش ها در حوزه دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود.

 

لمینیت چه کاربردهایی دارد؟

 • لمینیت، دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند را اصلاح می کند: درمان ریشه دندان، استفاده از تتراسایکلین یا داروهای شیمیایی، مصرف فلوراید و… از جمله دلایلی هستند که می توانند تغییر رنگ دندان را در پی داشته باشند. با کمک لمینیت می توان تغییر رنگ دندان را اصلاح کرد. از این رو لمینت از جمله با اهمیت ترین روش ها در حوزه دندانپزشکی زیبایی می باشد.
 • لمینیت می تواند در اصلاح دندان های پوسیده که دچار ساییدگی شده اند موثر باشد.
 • با کمک لمینیت می توان دندان های شکسته که دچار آسیب و لب پریدگی شده اند را بهبود بخشید.
 • دندان های کج، دندان هایی که دچار به هم ریختگی هستند، دندان هایی با حفره های برجسته و… را می توان با کمک لمینیت بهبود بخشید.
 • اگر دندان فاصله داشته باشد با کمک لمینیت قابل اصلاح خواهد بود.
 • با کمک لمینیت می توان فضای باز میان دندان ها را بست.

 

 

آیا در فرآیند دندانپزشکی زیبایی لمینیت بهتر است یا ونیر کامپوزیت؟

چنانچه دندان های شما به طور چشمگیری دچار لکه شده باشند، اگر آسیب وارد شده به دندان شما حجم زیادی داشته باشد، در صورت ایجاد شکاف بزرگ در دندان ها و… ممکن است که دندانپزشک استفاده از لمینیت سرامیکی را به شما توصیه نماید.

در طرف دیگر گفتنی است که روکش های کامپوزیتی، برای نقص هایی مناسب هستند که شدت آنها زیاد نباشد. از این رو برای نقص های خفیف تر می توان از روش ونیر کامپوزیت استفاده کرد و با کمک این روش اوضاع دندان ها را بهبود بخشید.

البته گفتنی است اگر مشکل شما بسیار شدید باشد، دندانپزشک احتمالا درمان ارتودنسی یا درمان تاج دندان را توصیه نماید و شما را نسبت به استفاده از لمینیت و کامپوزیت منع کند.

 

آیا کامپوزیت ماندگاری بیشتری دارد یا لمینیت؟

در درمان زیبایی از لمینیت استفاده می شود. عمر تقریبی این آیتم حدودا ۱۰ الی ۱۲ سال می باشد. البته ناگفته نماند که اگر فرد بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نماید و دستورالعمل های لازم را به اجرا برساند عمر لمینیت بسیار طولانی تر خواهد بود.

لازم است بدانید که طول عمر ونیر کامپوزیت، بسیار کمتر از طول عمر لمینیت است. ونیر کامپوزیت حدودا ۵ الی ۷ سال دوام دارد.

 

درمان زیبایی دندان و مقاومت در برابر لکه

هر چه دندان ها شفافیت بیشتری داشته باشند، زیباتر هستند. کامپوزیت نسبت به لمینیت شفاف تر است و به همین دلیل نسبت به آن طبیعی تر و زنده تر جلوه می کند. با این حال چنانچه کامپوزیت خیلی شفاف باشد نمی تواند بد رنگی دندان را پوشش دهد و به همین دلیل دندان های خیلی بد رنگ را نمی توان با کامپوزیت ترمیم کرد.

نکته ای که در اینجا حائز اهمیت می باشد این است که روکش لمینیت نسبت به لکه ها از حساسیت کمتری برخوردار است. کامپوزیت از چنین مقاومتی بهره مند نیست و به راحتی تغییر رنگ می دهد.

 

 

 

درمان زیبایی دندان و مقایسه هزینه لمینیت و کامپوزیت

کامپوزیت و لمینیت دو روش درمانی استاندارد و مطمئن در حوزه دندانپزشکی زیبایی می باشند. با این حال هزینه این دو روش درمانی کاملا متفاوت است. قیمت کامپوزیت نسبت به قیمت لمینیت به مراتب ارزان تر می باشد و این در  حالی است که عمر کامپوزیت نسبت به عمر لمینت به مراتب کمتر است. از این رو شما احتمالا بعد از ۵ الی ۷ سال به تعویض و یا جایگزینی کامپوزیت نیاز داشته باشید. لذا اگر روکش سرامیکی کامپوزیت آسیب ببیند، به تعویض نیاز پیدا خواهد کرد. این در حالی است که لمینت قیمت بیشتری دارد، اما ماندگاری آن نیز طولانی تر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روکش های لمینیت و کامپوزیت و همچنین با توجه به تمامی این مزایا به شما پیشنهاد می دهیم که به هدف ایجاد لبخند زیبا و استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی به مرکز دندانپزشکی دکتر کابلی مراجعه نمایید.

 

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

دندانپزشکان با استفاده از مواد اکسید کننده از جمله پراکسید هیدروژن اقدام به بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها می کنند. این روش از جمله معروف ترین و معتبر ترین روش های بهبود وضعیت دندان ها در حوزه دندانپزشکی زیبایی می باشد.

با استمداد از روش بلیچینگ، بد رنگی دندان ها از بین می رود و جلوه بدی که به سبب عادات بد غذایی یا مصرف دخانیات ایجاد گشته برطرف می شود.

گفتنی است که دوام و ماندگاری سفیدی دندان بعد از بلیچینگ به نوع بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیمی دارد.

 

چه زمانی دندان های فرد به بلیچینگ نیاز دارند؟

عادات بد غذایی، مصرف دخانیات و… بر روی رنگ دندان ها اثرگذار هستند. دندان ها به راحتی ممکن است به زرد یا کرم تغییر رنگ بدهند. مسواک زدن و رعایت اصول بهداشتی تا حدی می تواند مانع بد رنگ شدن دندان ها شود. اما این فرآیند ۱۰۰ درصد تاثیرگذار نیست، کما اینکه تغییر رنگ دندان ها اتفاقی غیر قابل اجتناب می باشد.

در چنین شرایطی می توان به درمان با کمک فرآیند بلیچینگ امیدوار بود.

در ادامه مهمترین مواردی که می توانند بر روی رنگ دندان ها اثر بگذارند را ذکر می کنیم:

 • نوشیدن قهوه و چای تا حد زیادی می تواند بر روی رنگ طبیعی دندان اثرگذار باشد.
 • استعمال دخانیات، رنگ دندان را تغییر می دهد.
 • پیری و کهولت سن، از جمله دلایلی است که بر رنگ طبیعی دندان اثر می گذارد.
 • آبسه و بافت در دهان بر روی مینای دندان تاثیر می گذارد و رنگ آن را تغییر می دهد.
 • تغییر رنگ دندان ناشی از مصرف بعضی داروها اجتناب ناپذیر است. آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین به راحتی رنگ دندان را تغییر می دهند.

 

 

ارتودنسی و زیبایی دندان ها

ارتودنسی از جمله فرآیند هایی است که تاثیر فراوانی بر زیبایی چهره دارد. از این رو این فرآیند، هم یک روش درمانی است و هم روشی برای زیباتر شدن چهره می باشد. بهبود حالت استخوان فک، زیباتر شدن لبخند، زیباتر شدن ظاهر لب ها و گونه ها، اصلاح حالت بینی و… از جمله تاثیراتی هستند که ارتودنسی بر روی چهره فرد می گذارد.

به همین دلیل این فرآیند را می توان در حوزه ی دندانپزشکی زیبایی قرار داد.

جمع بندی و نتیجه گیری

 • خدمات دندانپزشکی زیبایی در راستای زیباتر کردن دندان ها و زیباتر ساختن لبخند هستند.
 • ونیر کامپوزیت، نوعی درمان زیبایی است که با کمک آن می توان از دندان هایی سالم تر و سفید تر برخوردار شد.
 • با کمک لمینیت می توان دندان های شکسته و دندان هایی که دچار آسیب و لب پریدگی شده اند را بهبود بخشید.
 • با کمک بلیچینگ بد رنگی دندان ها بهبود پیدا می کند و جلوه بدی که به سبب سبک زندگی ناسالم ایجاد گشته برطرف می شود.
 • با کمک ارتودنسی می توان حالت استخوان فک را بهبود بخشید و اینگونه زیبایی را به ارمغان آورد.

 

 • با توجه به تمامی این مزایا به شما پیشنهاد می دهیم که به هدف ایجاد لبخند زیبا و استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی به مرکز دندانپزشکی دکتر کابلی مراجعه نمایید.
مشاوره و نوبت دهی