مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دندانپزشکی   /   تاثیر ماریجوانا بر دندان

تاثیر ماریجوانا بر دندان

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-10-11 1326view 0 comment

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع علاقه مند هستید و یا خودتان و اطرافیان تان در بند این ماده هستید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید. قصد داریم اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما ارائه دهیم امید است با دانستن این مطالب آگاهی افراد در این زمینه افزایش یابد.

افزایش مصرف ماریجوانا

قبل از پرداختن به تاثیر ماریجوانا بر دندان بهتر است در رابطه با خود این ماده صحبت کنیم. ماریجوانا و یا علف یک ماده مخدر اعتیاد آور است . افراد زیادی به اشتباه فکر می کنند این ماده اصلا اعتیاد آور نیست. اما بر اساس آمار های جهانی می توان این ماده را یکی از پر خطر ترین و اعتیاد آورترین ماده مخدر دانست. درصد اعتیاد این ماده به شدت بالا می باشد. تنها با یک بار استفاده از آن فرد به دام این ماده مخدر مضر می افتد. پس چه بهتر که از همان ابتدا این ماده را امتحان نکنیم تا گرفتار آن و عواقب زیان بارش نشویم.
ماریجوانا بر روی سیستم کل بدن تاثیرات بسیار بدی می گذارد. یکی از این تاثیرات که بسیار نیز مضر و مخرب می باشد تاثیر ماریجوانا بر روی دندان ها می باشد. این ماده می تواند با قدرت بالایی سلامت دهان و دندان ما را به خطر بیندازد. قبل از پرداختن به تاثیر ماریجوانا بر دندان بهتر است در رابطه با دیگر اثرات مضر آن صحبت کنم. بعد از مصرف این ماده افراد یک سری علائم از خود نشان می دهند که در ادامه به معرفی این علائم می پردازیم.
افسردگی، تنگی نفس، مردمک های گشاد و چشم های قرمز، کندی در تحرک، فراموشی کوتاه مدت، اضطراب، کاهش سطح تستوسترون، کاهش سطح اسپرم که می تواند باعث کاهش میل جنسی شود و در نتیجه باروری را نیز کاهش دهد. این ها تنها چند نمونه کوچک از علائمی می باشد که افراد بعد از مصرف این ماده اعتیادآور و زیان بار از خود نشان می دهند. یک سری عوارض طولانی مدت و مخرب دیگر نیز دارد که در ادامه به آن ها خواهیم‌ پرداخت.

تاثیر ماریجوانا بر دندان و دهان

در این قسمت می خواهیم در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان ها صحبت کنیم.  یکی از عوارضی که مصرف این ماده مخدر دارد خشکی دهان می باشد. خشک شدن دهان باعث ایجاد پوسیدگی دندان ها می شود. همچنین سبب ایجاد هالیتوزیس یا همان بوی بد دهان نیز می شود. می توان گفت مصرف این مواد مانند ماریجوانا و سیگار و… به طرز چشمگیری پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد.
یک تاثیر مضر دیگری که این ماده بر روی بدن دارد، افزایشTHC می باشد.‌ با افزایش این ماده در بدن، فرد تمایل زیاد و عجیبی به مصرف مواد قندی و شیرینی جات و مواد پرکالری پیدا می‌کند. در نتیجه در پی‌ مصرف این ماده مصرف مواد قندی نیز به طرز عجیبی افزایش می‌یابد. این ماده می تواند سبب بروز بیماری های لثه شود. همچنین باعث تحلیل استخوان ها نیز می گردد. هرچقدر این ماده مخدر از سنین پایین تر استفاده شود، اثرات غیر قابل جبرانی را بر روی بدن می‌گذارد، که دیگر‌ جای هیچ‌ گونه جبرانی ندارد.
با مصرف این ماده ممکن است استوماتیت ناشی از کانابیس به وجود آید. این بیماری سبب افزایش حجم لثه، اریتروپلاکیا و التهابات شدید لثه می باشد. با مصرف این ماده باعث ایجاد ضعف ایمنی شدید در بدن می شوید و به طرز وحشتناکی سبب رشد قارچ های کاندیدا درون دهان خواهید شد. این موارد که ذکر شد تنها قسمتی از تاثیرات مضر این ماده مخدر می باشند. حتی با مصرف مقدار کمی از‌ این ماده می توان تمام این بیماری ها و اثرات بدخیم را تجربه کرد و تا آخر عمر درگیر این مشکلات بود. این اثرات برای افرادی که از سنین کم به مصرف ماریجوانا روی آورده اند، بدتر و شدید تر نیز خواهد بود.

افتادن دندان، پیامد غیر قابل جبران تاثیر ماریجوانا بر دندان

در بالا از تاثیر ماریجوانا بر دندان و بر کل بدن تا حدودی صحبت کردیم. حال می خواهیم در رابطه با یکی از بدترین تاثیرات این ماده مضر صحبت کنیم. می توان گفت مصرف ماریجوانا در طولانی مدت اثرات وحشتناک و ترسناکی بر روی بدن به جای می‌گذارد. یکی از این تاثیرات افتادن دندان ها می باشد. با مصرف طولانی مدت این ماده بیماری های لثه به شدت افزایش می یابند و پوسیدگی های دندانی سریع تر و با شدت بیشتری پیش می روند. بعد از گذشت زمانی از مصرف این ماده فرد متوجه این مشکلات می شود اما دیگر‌ راه جبران وجود ندارد، زیرا پوسیدگی به عمق دندان ها نفوذ کرده است و سبب ایجاد آسیب های شدید و عمیق به عمق دندان ها می شود. به طور کلی افرادی که از مواد مخدر استفاده می کنند سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و در برابر بیماری ها بسیار بی دفاع هستند.
این مواد باعث ایجاد مشکلات زیادی در سلامت لثه و دندان های فرد می شود. بزرگ ترین تاثیری که این ماده بر روی دهان ‌می‌گذارد، کاهش شدید بزاق دهان می باشد. خشکی دهان عارضه ای است که به تنهایی می تواند باعث پوسیدگی شدید دندان ها شود. بزاق در دهان مدام به صورت یک ماده ضد میکروبی و باکتریایی عمل می‌کند و دهان را از وجود این آلودگی ها ضد عفونی می کند. همچنین نبود این ماده سبب پوسیدگی دندان ها می شود که پوسیدگی خود را به صورت تغییر رنگ‌ نشان می دهد. در بعضی مواقع نیز سبب شکستگی در دندان ها می‌شود.
با کاهش سطح ایمنی بدن توسط این ماده می‌توان گفت که تحلیل رفتن لثه اتفاق می افتد. لثه یک بستر برای قرار گرفتن دندان ها می باشد با از بین رفتن آن دندان ها نیز بستری برای قرار گیری ندارند و به مرور زمان شل شده و می افتند.

ماریجوانا ماده ای مهلک

پس تا حدودی در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان اطلاعاتی کسب کردیم. این ماده به صورت مستقیم سلامت و ایمنی بدن را هدف قرار داده است. همچنین با تضعیف سیستم ایمنی بدن فرد را بسیار ضعیف و بی حال می کند. به گونه ای که فرد با گذشت مدت زمانی از مصرف این ماده دیگر توانایی انجام فعالیت و کارهای ساده را ندارد. اثرات مخربی که این ماده مخدر بر دندان می‌گذارد سبب می شود که فرد با مشکلات گوارشی نیز درگیر شود. نداشتن دندان و درگیر بودن با مشکلات لثه، سبب می شود که افراد نتوانند به درستی تغذیه کنند. نداشتن تغذیه درست، سبب کاهش پیدا کردن سیستم ایمنی می شود. همچنین نجویدن غذا باعث بروز بیماری های گوارشی شدید می شود که فرد را بسیار آزار خواهد داد.
از تاثیرات دیگری که این ماده بر دهان و دندان می گذارد، می توان به قرمز شدن لثه ها، حساس شدن لثه ها، خونریزی های بی دلیل و ناگهانی در قسمت لثه، احساس درد در ناحیه لثه، همچنین خونریزی بی دلیل حین استفاده از مسواک و نخ دندان اشاره نمود. این ها علائم و مشکلات سطحی هستند. در بالا از مشکلات حادتر و شدیدتر این ماده مخدر صحبت کردیم. مصرف این ماده تنها به ایجاد یک سری مشکلات معمولی و سطحی ختم نمی شود؛ با گذشت زمان فرد مصرف کننده را به شدت درگیر کرده و مشکلات جبران ناپذیری را برای او به وجود می آورد.

سرطان دهان با مصرف ماریجوانا

تاثیر ماریجوانا بر دندان به قدری ترسناک است که می توان‌ گفت، اگر فردی حتی یک مورد از این مشکلات را بداند دیگر به سمت مصرف این ماده نخواهد رفت. نام های دیگری نیز بر روی ماریجوانا گذاشته اند مانند شاهدانه، وید و یا گل. این ماده به هر نام و مدلی که باشد تاثیرات زیان بار خود را بر روی بدن خواهد گذاشت. یکی از این اثرات سرطان دهان است. با مصرف این ماده به صورت چشمگیری سرطان دهان افزایش پیدا کرده است. بر اساس آمارها درصد قابل توجهی از افرادی که ماریجوانا مصرف کرده اند به سرطان دهان مبتلا شده اند. این بیماری به قدری دردناک است که باعث رنج و درد فرد مبتلا شده می شود. پژوهشگران پس از انجام بررسی های زیاد توانسته اند ارتباط مستقیمی بین مصرف ماریجوانا و سرطان دهان پیدا کنند. می توان گفت افرادی که ماریجوانا مصرف کرده اند و می کنند، احتمال مبتلا شدنشان به این سرطان نسبت به مردمی که این ماده را مصرف نمی‌کنند بسیار بیشتر می باشد.

جمع بندی در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله سعی داشتیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. آنقدر این ماده مضر است و تاثیرات غیر قابل جبرانی بر بدن و سیستم داخلی بدن می‌گذارد که نمی توان از کنار آن به سادگی گذشت. این ماده با اثرات مخربی که بر روی بدن انسان ها می‌گذارد سبب تخریب سیستم داخلی بدن می شود. دندان ها عضوی می باشند که در صورت از بین رفتن، غیر قابل جبران هستند؛‌ برای جبران دندان های از دست رفته، باید هزینه های سنگینی مانند ایمپلنت را متحمل شویم تا بتوانیم آنها را به صورت مصنوعی جایگزین کنیم.

پس چه بهتر است که از ابتدا رفتار های پرخطری که سبب آسیب رسیدن به این عضو مهم و حیاتی بدن می شود را انجام ندهیم. مصرف ماریجوانا امروزه در بین جوانان بسیار رواج پیدا کرده است. این ماده که به اشتباه و به باور غلط جا افتاده است که اعتیادآور نیست، ماده ای بسیار اعتیاد آور می باشد که وابستگی زیادی برای فرد مصرف کننده ایجاد می کند. پس با دادن آگاهی به نوجوانان و جوانان باید آن ها را از همان ابتدا از اثرات مخرب این ماده مخدر آگاه کنید. به این ترتیب با دانستن عواقب مصرف این ماده مخدر، احتمال گرایش شان به آن کمتر می شود‌. به این ترتیب جامعه ای سالم و سلامت خواهیم داشت که می توانند به رشد و شکوفایی کشور نیز کمک کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

دندان درد بعد از خوردن بستنی

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. […]

سینوس لیفت چیست؟

در طی سال‌ های اخیر افراد بسیاری برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام نموده اند. به همین خاطر هم جراحی سینوس لیفت […]

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

لیفت لثه چیست؟

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر […]

مشاوره و نوبت دهی