مجموعه دندانپزشکی و آموزشی

دکتر کابلــی فــرشچی

خانه   /   دندانپزشکی   /   لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه چیست؟

دکتر علی کابلی فرشچی 2023-09-28 397view 0 comment

وضعیت دهان، دندان و لثه هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه های بلندی دارند و برخی دیگر لثه های کوتاه؛ پس می توان نتیجه گرفت لثه هر شخص با دیگری متفاوت است. لثه برخی افراد گاهی با یکدیگر نا همتراز است و همین باعث می شود تا در هنگام خندیدن، دندان ها و دهان زشت به نظر برسد.

اگر در دسته افرادی هستید که لثه های شما در یک راستا قرار ندارد و یا لثه هایتان بالا و پایین است، جای نگرانی نیست؛ چرا که روش های بسیاری وجود دارد که به وسیله آن ها می توانید تجربه لبخندی زیبا را داشته باشید.

لیفت لثه و یا کانتورینگ لثه، یکی از روش هایی است که به وسیله آن می توان لثه های صاف و همتراز داشت. در این روش لثه توسط پزشک مورد عمل جراحی قرار می گیرد و ساختاری زیبا را پیدا می کند.

اگر لثه ها در اطراف دندان پسروی کرده باشند و یا حتی دارای بافتی اضافی باشند، به وسیله عمل جراحی این بافت های اضافه برداشته می شوند.

 

جینجیوکتومی چیست و چه کاری را انجام می دهد؟

به عمل جراحی که توسط آن بافت های اضافی لثه برداشته می شود، جینجیوکتومی گفته می شود. این عمل جراحی، معمولا برای جلوگیری از عفونت لثه انجام می شود.

در صورتی که لثه ها دچار عفونت شوند، دندان پزشک برای درمان و پیشگیری از گسترش عفونت لثه ها، انجام این عمل را تجویز می کند. عفونت لثه باعث می شود تا بافت لثه از دندان جدا شود و در پی آن حفره ای بین دندان و لثه به وجود آید؛ به این حفره پاکت می گویند.

به مرور زمان با خوردن و آشامیدن غذا های گوناگون ممکن است، تکه های کوچک از غذا درون پاکت گیر کند و باعث شود تا لثه ها ملتهب شوند.

 

 

تفاوت میان جینجیوکتومی با لیفت لثه در چیست؟

در قسمت های قبل، به توضیح لیفت لثه و جینجیوکتومی پرداختیم. هر دوی این عمل های جراحی برای برداشتن و از بین بردن بافت اضافی لثه انجام می شوند. اما با این تفاسیر، در برخی از موارد جزئی، با یکدیگر تفاوت هایی دارند که قصد داریم این تفاوت ها را برایتان توضیح دهیم.

مهم ترین و تفاوت عمده ی این دو عمل جراحی در این است که، هدف از لیفت لثه، زیبایی بخشیدن به دندان ها و داشتن لبخندی زیبا است؛ در مقابل اما جینجیوکتومی تنها برای درمان ناهمگونی لثه ها انجام می شود و تنها جنبه درمانی دارد.

کانتورینگ لثه به چند صورت انجام می گیرد؟

لیفت لثه یا کانتورینگ لثه، به دو صورت انجام می گیرد. اولین روش با کمک تیغ جراحی و دومین روش نیز توسط لیزر صورت می گیرد.

این که از کدام روش برای لیفت لثه ها استفاده شود را دندان پزشک بعد از معاینه لثه به شما توصیه می کند. اما این روزها، بسیاری از دندان پزشکان استفاده از روش دوم که همان لیزر است را به بیماران خود توصیه می کنند. علت این امر را می توان تسریع در روند بهبودی و همچنین خون ریزی کم تر دانست. لیف لثه ها توسط تیغ جراحی باعث می شود تا بیمار خون ریزی فراوانی داشته باشد علاوه بر این مورد نیز روند بهبودی و دوران نقاهت در این روش نیز بسیار طولانی و کلافه کننده است. اما موارد ذکر شده تنها ایرادات کانتورینگ لثه به وسیله تیغ جراحی نیست؛ چرا که بعد از عمل جراحی شما نمی توانید برای مدتی به راحتی غذا بجوید.

مزایای لیفت لثه

افزایش اعتماد به نفس: این روز ها تمامی افراد تمایل به داشتن ظاهری زیبا را دارند. یکی از مهم ترین اعضای بدن که تاثیر به سزایی در زیبایی هر شخص ایفا می کند، دهان و دندان هاست. لبخند زدن باعث می شود تا دندان ها و لثه های هر فرد نمایان شوند. در صورتی که نقصی در لثه وجود داشته باشد، باعث می شود تا از میزان اعتماد به نفس کاسته شود. اگر به دنبال پیدا کردن اعتماد به نفس هستید، کافیست به وسیله کانتورینگ لثه معایب لثه ها را بپوشانید.

نتیجه همیشگی: لیفت لثه را می توان یکی از روش های زیبایی دانست که نتیجه ای دائمی را دارد؛ بنابراین نیازی نیست تا شما به صورت مداوم ترس بد حالت شدن لثه های خود را داشته باشید.

بهبود وضعیت دندان ها: اگر عمل لیفت لثه به درستی و با ظرافت انجام شود، باعث می شود تا دندان ها نیز ظاهری یک دست و زیبا را به خود بگیرند.

درمان بیماری های لثه: عمل کانتورینگ لثه باعث می شود تا تاج دندان ها بلند شوند. همین بلند شدن تاج دندان سبب می شود که برخی از بیماری های لثه همانند پریودنتال کاهش پیدا کند.

معایب کانتورینگ لثه

هر عمل زیبایی در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد که عمل لیفت لثه نیز از این قائده مستثنی نیست. در قسمت قبل با مزایای کانتورینگ لثه آشنا شدیم؛ حال قصد داریم در خصوص معایب آن نیز توضیحاتی دهیم.

تا 2 روز بعد از انجام لیفت لثه خون ریزی ادامه دارد؛ این مورد را شاید بتوان مهم ترین عارضه و ایراد این روش زیبایی دانست. احتمال بروز عفونت در لثه ها بعد از انجام کانتورینگ لثه وجود دارد. بعد از بین رفتن اثر بی حسی، لثه ها تا چند روز دچار درد هستند. جای نگرانی برای این مورد نیست؛ چرا که با خوردن قرص مسکن قابل حل شدن است، اما جزئی از عوارض عمل جراحی لثه ها به شمار می آید.

مراقبت ها بعد از انجام لیفت

مراقبت کردن از لثه ها بعد از لیفت را می توان مهم ترین رکن بعد از عمل جراحی دانست؛ پس باید تا 10 روز از توصیه هایی که دندان پزشکتان کرده است، پیروی کنید تا از نتیجه کار خود رضایت داشته باشید.

حداقل تا 5 روز بعد از انجام لیفت، باید از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. در این مرحله بهتر است تا خوردن غذاهای نرم را در دستور کار خود قرار دهید. انواع سوپ، انواع ژله، فرنی، شله زرد و… از جمله غذا هایی هستند که باید تا 10 روز از آن ها در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

بعد از گذشت یک هفته از انجام لیفت، به دندان پزشک مراجعه نمایید تا وضعیت سلامتی لثه های شما را بررسی کند.

برای جلوگیری از مبتلا شدن به عفونت های لثه بهتر است هر روز دهانتان را با استفاده از دهان شویه شستشو دهید. اگر با علائمی همچون خروج ترشح از لثه و همچنین افزایش درد و یا تورم در لثه ها رو به رو شدید، سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید؛ چرا که این علائم می تواند زنگ خطری برای ابتلا به عفونت باشد.

دوران نقاهت لیفت لثه

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای افرادی که به دنبال لیفت کردن لثه های خود هستند پیش آید، دوران نقاهت این عمل می باشد. به صورت دقیق و کلی نمی توان در خصوص دوران نقاهت این بیماری توضیح داد؛ چرا که برای هر فرد با فرد دیگر این مدت زمان متفاوت است.

اگر بخواهیم به طور کلی به مدت زمان نقاهت این عمل بپردازیم باید بگوییم، برای عمده افراد دوران نقاهت بیش تر از 4 روز به طول نمی انجامد. همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، مدت زمان نقاهت لیفت لثه به روش لیزر به این دلیل که نیاز به هیچ گونه جراحی و یا بخیه زدن نیست بسیار کوتاه است. معمولا درد در ناحیه لثه و همچنین خونریزی در این ناحیه نیز بیش تر از 1 روز نمی شود. گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که اگر به باید ها و نباید های بعد از انجام لیفت به درستی عمل شود هیچ گونه درد و یا عفونتی در کمین لثه های شما نخواهد بود.

 

چه کسانی باید از انجام دادن کانتورینگ لثه دوری کنند؟

هیچ گونه محدودیتی برای لیفت کردن لثه ها برای افراد با جنسیت های متفاوت وجود ندارد؛ با این حال، توصیه دندان پزشکان این است که کودکان زیر 10 سال از انجام این کار اجتناب نمایند؛ علت این امر نیز ساده است، چرا که کودکان در رنج سنی کم تر از 10 سال در سن رشد هستند و انجام دادن این عمل زیبایی کاری بیهوده است.

افرادی که لثه هایشان ملتهب است و یا عفونت کرده است، نیز کاندید مناسبی برای انجام این عمل زیبایی نیستند.

هزینه لیفت کردن لثه ها چقدر است؟

هزینه ثابتی برای لیفت لثه وجود ندارد و دندان پزشک بعد از معاینه و بررسی وضعیت لثه های این قیمت را اعلام می نماید؛ با این حال، عوامل بسیاری در تعیین قیمت لیفت لثه نقش دارند.

اولین عامل در تعیین قیمت را می توان میزان درمان مورد نیاز دانست. برخی از افراد نیاز دارند که تنها یک قیمت کوچک از لثه هایشان مورد عمل جراحی قرار گیرد و برخی دیگر نیاز دارند تا قسمت بیش تری از لثه هایشان را عمل کنند. هر چقدر ناحیه ای از لثه که قرار است عمل شود، وسیع تر باشد به تبع قیمت نیز بیش تر خواهد شد.

روش های درمانی را می توان دومین عامل تاثیر گذار در تعیین نرخ دانست. برخی از افراد دوست دارند تا از روش های مکمل دیگری نیز برای زیبایی دهان خود همچون کامپوزیت و لمینیت نیزاستفاده کنند؛ در این حالت نیز هزینه لیفت کردن نیز افزایش پیدا می کند.

تخصص دندان پزشک هم آخرین عامل در تعیین قیمت می باشد. از آن جایی که لیفت کردن لثه کاری سخت است و نیاز به ظرافت در انجام آن وجود دارد، هر چقدر دندان پزشک ماهر تر باشد نتیجه کار بهتر خواهد بود.

اما انتخاب نوع روش برای لیفت لثه ها مهم ترین و در عین حال اساسی ترین نقش را در تعیین قیمت ایفا می کند. اگر لیفت لثه توسط لیزر انجام گیرد قیمت آن 40 درصد از لیفت کردن به وسیله عمل جراحی بیش تر خواهد بود.

اگر به دنبال یک روشی هستید که کوتاه ترین دوران نقاهت را داشته باشد، در عین حال کم خطر باشد، توصیه ما به شما این است از لیزر برای لیفت لثه استفاده کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات دیگر

articles

مهم ترین دلایل خونریزی لثه بعد از مسواک

شاید گاهی اوقات شما هم در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، متوجه خونریزی لثه خود شوید. خونریزی لثه به […]

دندان درد بعد از خوردن بستنی

به طور کلی دندان درد بعد از خوردن بستنی، به دلیل قرار گرفتن دندان‌ ها در معرض محرک‌ های خارجی است. […]

سینوس لیفت چیست؟

در طی سال‌ های اخیر افراد بسیاری برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام نموده اند. به همین خاطر هم جراحی سینوس لیفت […]

ایمپلنت بدون درد

ایمپلنت بدون درد دندان، یک روش درمانی است تا دندان‌ های آسیب دیده یا از دست رفته با دندان‌ های مصنوعی […]

بررسی دندان قروچه در شب

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دندان قروچه در شب صحبت کنیم؛ همچنین عوارض این کار را نیز […]

جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض بعد از انجام کاشت دندان را می توان عفونت بعد از ایمپلنت دانست. این نوع عفونت […]

بررسی یک طرفه جویدن غذا

  در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عوارض یک طرفه جویدن غذا و مشکلاتی که ممکن است، در […]

انتخاب رنگ ایمپلنت

انتخاب رنگ ایمپلنت ، یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن رو به […]

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را می توان مهم ترین مرحله بعد از انجام ایمپلنت دانست. برای این که بتوان […]

تاثیر ماریجوانا بر دندان

در این مقاله می خواهیم تا در رابطه با تاثیر ماریجوانا بر دندان صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع […]

مشاوره و نوبت دهی